Зе-стратегія воєнних помилок: ризики і загрози, з якими Україна почала 2025 рік
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Політики кажуть, що генерали – навчені радянською владою бовдури. А генерали кажуть, що політики їм заважають. (Фото Офісу президента/ПЦУ)
Внутрішні українські опитування, датовані серединою листопада, демонструють, що довіра до президента Володимира Зеленського впала до 32%. Тоді як рейтинги довіри до Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного є стабільно високими (+70%).
Як інформує Україна молода, про це йдеться в матеріалі видання The Economist, оприлюдненому в середу.
Журналісти ознайомилися із внутрішніми опитуваннями, які свідчать, "що президент, якого колись хвалили за його роль у захисті країни, був заплямований корупційними скандалами в його уряді та занепокоєнням щодо напрямку руху країни".
"Цифри, датовані серединою листопада, показують, що довіра до президента впала до +32%, що менше половини, ніж до все ще шанованого генерала Залужного (+70%).
Кращі рейтинги за президента має і український розвідник Кирило Буданов (+45%). Те саме опитування показує, що пан Зеленський ризикує програти президентські вибори, якщо він коли-небудь зіткнеться зі своїм головнокомандувачем", - зазначає The Economist.
Буданов і Залужний мають вищі рейтинги довіри, ніж Зеленський.
Те саме опитування свідчить про те, що Зеленський ризикує програти президентські вибори, якщо він коли-небудь зіткнеться віч-на-віч зі своїм головнокомандувачем".
За даними видання, наразі 8 із 10 громадян України проти самої ідеї проведення виборів, які мали відбутися в березні 2024 року. Президент також виключив їхнє проведення, посилаючись на воєнний стан.
"Але падіння його рейтингів ще може переконати його змінити свою думку", - зазначають автори, додаючи, що російська пропаганда теж скористається тим, що вибори не відбудуться.
Відтак, видання робить висновок, що паралельно з похмурою реальністю окопної війни стає дедалі більш напруженим "політичне поле битви" у Києві, де президент Зеленський вбачає конкурента в головнокомандувачі ЗСУ Залужному, а політична гризня шкодить Україні.
"Коли росія почала своє вторгнення в лютому 2022 року, конкурентна політика впала в сплячку. Вона повернулася, коли екзистенційна загроза для України зменшилася наприкінці того ж року.
Опозиційний народний депутат Ярослав Железняк каже, що все ще існує "широка згода" щодо фундаментальних питань національної безпеки. Але один із відомих депутатів у власній партії президента каже, що штовханина вже зробила Україну "нестабільною".
Помилки робляться "з усіх боків". А спроби президента "централізувати процес прийняття рішень" і "придушити інакомислення" мають протилежний ефект", - пише британське видання.
За даними журналістів, тріщини з'явилися не лише на політичних лініях, але й між військовим і політичним керівництвом.
"Відносини між президентом Володимиром Зеленським та його головнокомандувачем Валерієм Залужним вважаються жахливими", – пише "The Economist".
Вперше про розбіжності в їхніх поглядах стало відомо влітку минулого року. Нещодавнє відверте інтерв'ю "The Economist" з генералом, в якому він заявив, що війна в Україні зайшла в глухий кут, вивело цей конфлікт у відкриту площину.
Зеленський публічно дорікнув Залужному за заголовки. У пізнішому інтерв'ю він, схоже, попередив Залужного, щоб той займався військовими справами, а не "політикою".
"Високопоставлене джерело в уряді припускає, що відкритий конфлікт у керівництві був "передбачуваним" результатом контрнаступальної операції, яка "не пішла за планом".
Чиновник каже, що Залужний, можливо, вчинив нерозумно, суперечачи більш оптимістичній публічній позиції свого президента, але мало хто в уряді міг би посперечатися з його тверезими висновками.
Зараз триває пошук винних у тому, хто несе відповідальність за провал. "Політики кажуть, що їхні генерали – навчені радянською владою бовдури. А генерали кажуть, що політики їм заважають. У перемоги багато батьків, але ніхто не хоче бути батьком безвиході", - йдеться у статті.
Ще одним фактором, що впливає на ситуацію, "The Economist" називає повідомлення про кримінальне розслідування щодо оборони півдня України.
Генерал Залужний, за деякими повідомленнями, наразі проходить лише як свідок у розслідуванні, але це може змінитися на щось більш серйозне, зазначає видання. Союзники кажуть, що можливість кримінального обвинувачення покликана тримати його в узді. Появи генерала у ЗМІ можна розглядати як "страховий поліс", припускає джерело з Генерального штабу.
"The Economist" зазначає, що "Залужний не декларував жодних політичних амбіцій, а його нечисленні кроки на політичній арені не можна назвати вправними".
Втім, це не означає, що він не становить жодної загрози для Зеленського. Президент, який ще у 2019 році був коміком, знає, як швидко українське суспільство може створювати та ламати своїх лідерів, нагадує видання.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Атака на Залужного. Президентське его пробило дно?
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
У неділю, 19 січня, президент Володимир Зеленський підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції щодо пропагандистів, які працюють на Росію, а також позбавив державних нагород низку проросійських діячів. >>
Минулого тижня відбулося 25-те засідання Контактної групи з оборони України. >>
В оновленому рейтингу найсильніших армій світу Сили оборони України посіли лише 20-ту сходинку. >>
Винагорода знайшла своїх героїв! 20 «Mavic» 3T, як і обіцяв, будуть передані військовим, які взяли в полон найманців із Північної Кореї. >>
Зустріч новообраного президента США Дональда Трампа та Путіна може організувати Швейцарія, попри ордер на арешт останнього від Міжнародного кримінального суду. >>