Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Єврокомісія завершить роботу над рекомендаціями щодо надання Україні статусу кандидата до ЄС до кінця наступного тижня.
«Європейська комісія готує свої рекомендації, так званий висновок для країн-членів ЄС. Ми день і ніч працювали над цією оцінкою. Я пообіцяла вам у квітні, що ми будемо працювати над цим невпинно, і наші обговорення дозволять нам завершити цю роботу до кінця наступного тижня», — зазначила фон дер Ляєн.
Відомо, що очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн відвідала Київ. Це її другий візит з початку повномасштабного вторгнення Росії до України у лютому.
Під час спільного пресбрифінгу з президентом України Володимиром Зеленським голова Європейської комісії заявила, що висновок виконавчої влади ЄС щодо запиту України на вступ до Євросоюзу буде готовий до кінця наступного тижня.
Також вона додала, що рекомендувати Україну як кандидатку в члени ЄС – лише попередній крок. Після цього всі 27 країн-членкинь Євросоюзу мають обговорити це питання та винести спільне рішення. Також після набуття Україною статусу кандидатки необхідно буде обговорити здійснення реформ в державі.
«Наша підтримка зосереджені на подоланні війни. Але ми хочемо дивитися вперед,- заявила президент Єврокомісії під час виступу,—ви багато зробили для зміцнення верховенства права, але все ще потрібно провести реформи, наприклад, для боротьби з корупцією».
Глава Єврокомісії похвалила Україну за те, що в минулі роки були створені антикорупційні інституції, але тепер, за її словами, «нам потрібні результати».
«Ми обговорили всі ці різні питання на нашій робочій сесії»,- зазначила вона.
Фон дер Ляєн сказала, що ще до вторгнення Росії Україна була міцною парламентською демократією, «а ця війна стала величезним стрес-тестом».
«Вся країна активізується. Такий же дух потрібен для реформування та модернізації країни»,- додала вона.
У свою чергу, Зеленський зазначив, що від того, чи надасть ЄС Україні статус кандидата на вступ, залежить майбутнє європейського проєкту.
Україна офіційно підписала та подала заявку на членство в ЄС 28 лютого. Слідом за Україною це зробили Молдова та Грузія. Після цього саміт лідерів ЄС доручив Єврокомісії сформувати опитувальник та передати його цим країнам, а потім на основі відповідей оцінити, наскільки вони відповідають основним критеріям для вступу в ЄС. Україна заповнила та передала обидві частини опитувальника в рекордно стислі терміни.
Очікується, що Єврокомісія ухвалить свою оцінку заявки України на вступ в ЄС 17 червня. Після цього це питання обговорять на саміті лідерів ЄС 23—24 червня, де і вирішать, чи надавати Україні статус кандидата.