Композитор Золтан Алмаші і «Київська камерата» представили ювілейний концерт

21:03, 22.01.2025

Золтан Алмаші. (Фото Dom Майстер Клас)

У День Соборності України, 22 січня, у Колонній залі Національної філармонії України відбувся авторський концерт одного з найвідоміших українських композиторів сучасності, Заслуженого артиста України та лауреата державних премій – Золтана Алмаші. У  колі музикантів-друзів, колег та шанувальників творчості композитор відзначив свій 50-річний ювілей.

 

Золтан Алмаші – одна з ключових постатей сучасного українського музичного мистецтва середнього покоління. Його творчість звучить як на головних концертних майданчиках України, так і далеко за її межами – у США, Франції, Німеччині, Польщі, Швейцарії та інших країнах. Як композитор, Алмаші майстерно поєднує барокову експресивність, неокласичну строгість, неоромантичну елегантність і автентичність українського фольклору, створюючи багатогранні музичні полотна.

 

Протягом чверті століття Алмаші активно співпрацює з «Київською камератою», для якої написав понад 30 творів. Цей творчий тандем збагатив українську музичну культуру численними прем’єрами і масштабними проєктами.

 

Однією із найвідоміших музичних композицій Золтана Алмаші після початку повномасштабної російсько-української війни став твір «Місто Марії», який присвячений місту Маріуполь.  Він постійно в Україні і закордоном нагадує про страшні воєнні злочини РФ.

 

Музичний вечір «Золтан Алмаші. Твори для Камерати» організував Національний ансамбль солістів «Київська камерата» під керівництвом диригента Івана Чередніченка. На сцені виступали провідні солісти ансамблю: Богдана Півненко (скрипка), Андрій Тучапець (альт), Назарій Стець (контрабас), Дмитро Кузьмін (флейта), Дмитро Таванець (фортепіано) та  Золтан Алмаші, який з’явиться у ролі соліста-віолончеліста.

 

Програма ювілейного концерту продемонструвала багатогранність творчості композитора і  надала можливість слухачам простежити його музичну еволюцію. Прозвучали найкращі твори Золтана Алмаші, включно зі світовою прем’єрою. Серед них:

 

«Genesis» для альта і струнного оркестру,

 

«Елегія» для віолончелі та струнного оркестру (світова прем’єра),

 

Концерт для контрабаса і струнного оркестру,

 

Концерт для флейти і струнного оркестру,

 

«Elegia Hrebenica» для фортепіано і струнного оркестру,

 

Концерт для скрипки і струнного оркестру.

Присвячено Богдані Півненко і Кері- Лінн Вілсон

 

Тетяна РУДЕНКО