Господньої ласки — на довгії літа, дай Боже. Різдвяно-новорічні традиції у третій рік великої війни
Знову Різдво у ХХІ столітті у війні. >>
Всенічне бдіння в кафедральному храмі Православної Церкви України – Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі. (Фото ПЦУ)
Християни східного обряду вшановують пам’ять Святителя і Чудотворця Миколая у суботу, 19 грудня.
Як нагадує Україна молода, Святий Миколай – один із найшанованіших святих християнської церкви – чудотворець, заступник бідних, захисник дітей, а також покровитель мандрівників.
На українські землі шанування святителя Миколая прийшло разом з християнством і набуло значного поширення. Наприклад, тільки в Києві були відомі як чудотворні кілька ікон святого.
Найвідоміші і найдавніші з них – образ Миколая Мокрого у Софії Київській, образи Миколая Доброго, Миколая Притиска та Миколая Набережного у парафіяльних Микільських церквах Подолу.
Відомо, що святого особливо шанували запорозькі козаки. Окрім того, своїм найпершим помічником святителя Миколая вважають мореплавці і взагалі мандрівники.
Свято Святого Миколи в Україні є особливо бажаним дитячим святом. Діти знали, що у ніч з 18 на 19 грудня святий Миколай спускається з неба і залишає усім слухняним діткам під подушкою подарунки. А неслухам – різочки. Втім, цього майже ніколи не трапляється.
В Україні напередодні Дня Святого Миколая дітлахи пишуть листи святому Миколаю, в яких розповідають про все, що хотіли б отримати в подарунок. Іноді малюки просто розповідають про свої бажання батькам, тому що вірять, що ті передають їхні слова «потрібній людині».
На Зимового Миколая було заведено працювати на користь інших, особливо бідних і сиріт, але нічого не робити для себе.
Прикмети
Скільки снігу на Миколая, стільки навесні й трави буде;
Морозний і сонячний день – буде неврожай наступного року;
Ясна та холодна погода – буде багатий урожай влітку;
З’явився іній – наступного року вдасться зібрати багатий урожай.
День Святого Миколая: ворожіння
Щоб дізнатися ім’я свого нареченого, дівчата беруть декілька смуг берести, пишуть на них улюблені чоловічі імена, скручують ці листи, ретельно перемішують і поміщають у подушку. Вранці, в День Святого Миколая, одразу після пробудження вони витягують одну записку, на якій записано ім’я судженого;
Незаміжні дівчата в День Святого Миколая рвуть невелику гілочку вишневого дерева та ставлять її у вазу з водою. Якщо до весни з’явилися квіти – весілля не за горами;
Якщо дівчата хочуть дізнатися, чи бути весіллю в прийдешньому році, в День Святого Миколая вони беруть обручку в щасливої заміжньої подруги або родички, підвішують її на своєму власному волоссі та підносять над склянкою з водою. Згідно з повір’ям, якщо обручка почне повільно обертатися і вдаряється об посудину – ще рік сидіти в дівках. А якщо обручка швидко крутиться і при цьому не торкається країв склянки, дівчина може чекати швидкого сватання.
ДОВІДКА «УМ»
Миколай був єпископом у м. Мирі (Лікія; Туреччина) в ІV столітті. За житієм, він народився у християнській сім’ї і ще з раннього дитинства вирізнявся особливою побожністю, а священником став у 19 років.
Ще за життя був відомий тим, що примирював ворогів, захищав невинно засуджених, усіляко допомагав знедоленим. Від покоління до покоління переказували, що за свої добрі справи святий по смерті отримав від Бога дар постійно невидимо перебувати серед людей, чинити справедливість і допомагати в біді.
Здавна цього святого шанують як чудотворця. Його мощі з 1047 року й донині почивають у італійському місті Барі, куди потрапили після турецького завоювання Лікії.
Як повідомляла «УМ», перед Офісом президента на столичній вулиці Банковій відкрили святкове містечко «Миколай приймає друзів».
Знову Різдво у ХХІ столітті у війні. >>
У своє 10-річчя фестиваль Ше.Fest традиційно перетворив Моринці на Черкащині на справжній центр сучасної української культури. У знаковому селі у рік 210 річниці з дня народження Кобзаря зібралося багато артистів, письменників, музикантів і відвідувачів. >>
Молитва пролунала у стінах давнього Софійського собору в Києві у День Незалежності України 24 серпня. >>
Всеукраїнська подія «На Спас до Спаса Чернігівського» вперше відбудеться на території однієї з головних святинь України – у Спасо-Преображенському соборі (Дитинець, Чернігів) 6 серпня о 17.00. >>
Дзвони у Львові – це не лише звуки міста, а і його душа. Це історія та традиції, що передаються від покоління до покоління. Мелодійні звуки сповіщають про найважливіші події в житті міста >>
Найдовший український рушник єднання “Україна у долонях” створили на Ірпінській набережній. >>