США разом із іншими країнами Заходу тиснуть на Швейцарію через заморожені російські активи, які можна було б віддати Україні після війни на її відбудову.
Як інформує Україна молода, про це повідомляє швейцарське видання Neue Zurcher Zeitung.
Збитки, яких Росія завдає Україні щодня, величезні. Київ оцінює вартість відновлення щонайменше у 750 мільярдів доларів. З кожною новою атакою ця цифра продовжує зростати. Україна хоче, щоб західні країни попросили Москву заплатити.
Найбільшим потенційним джерелом фінансування могли б стати резерви російського центрального банку в розмірі близько $300 млрд, що заблоковані в ЄС і країнах G7. Крім того, країни-члени ЄС заморозили близько 19 млрд євро у російських олігархів.
Швейцарія заблокувала російські фінансові активи на суму близько 7,5 млрд франків плюс 15 об'єктів нерухомості.
Міністр закордонних справ Ігнаціо Кассіс заявив, що конфіскація коштів у країн чи приватних осіб - справа делікатна для Швейцарії, а право власності є цінним активом.
Однак це питання є великою міжнародною темою. Кілька джерел у різних відомствах кажуть, що тиск на Швейцарію й далі посилюватиметься. Ця тема лунає під час численних неформальних контактів. Окрім України, за конфіскацію виступають США та країни Східної Європи.
За оцінками асоціації банкірів, сума російських активів у Швейцарії становить близько 150-200 мільярдів франків. Проте більшість цих грошей належить людям, які не підпадають під санкції.
Федеральний уряд Швейцарії відреагував на дискусії і створив робочу групу з вивчення цього питання.
Скільки саме коштів Нацбанку Росії зберігається у Швейцарії, невідомо. Швейцарський національний банк (SNB) не має з ним жодних ділових відносин. До 2 відсотків коштів центрального банку Росії зберігають в швейцарських банках, але не в SNB.
Проти конфіскації російських активів виступає Франц Грютер, який очолює Комісію із зовнішньої політики Швейцарії.
«Ми не повинні раптово відмовлятися від наших принципів верховенства права»,- сказав він. Грютер побоюється, що інші конфлікти також призведуть до експропріації.
У листопаді США внесли до свого санкційного списку кілька швейцарських компаній і громадян. Серед них - Олександр-Вальтер Штудхальтер та низка пов'язаних з ним фірм. Вашингтон звинувачує уродженця Люцерна в тому, що він є центральною фігурою у мережі російського олігарха Сулеймана Керімова.
Крім того, Мінфін США вніс до списку санкцій виробника чіпів Milur і його директора Жака Паше. Як повідомляє видання, ця компанія допомогла обходити санкції проти російської військової промисловості.
Нагадаємо, найбагатші російські олігархи втратили минулого року майже 95 млрд доларів на тлі суворих санкцій, запроваджених західними країнами через війну в Україні.
Як повідомляла УМ, раніше Президент Володимир Зеленський під час спілкування з університетською спільнотою та громадськими діячами Швейцарії висловив побажання, щоб Швейцарія якнайшвидше заблокувала російські активи, а Україна змогла отримати відшкодування за окупацію своїх територій.