У жовтні був знову побитий щомісячний світовий рекорд температури – згідно даних Служби зі зміни клімату Copernicus (C3S) Європейського Союзу. Жовтень став п'ятим місяцем поспіль із рекордно високими глобальними температурами.
Як інформує УМ, про це повідомили на сайті Всесвітньої метеорологічної організації.
Це означає, що 2023 рік майже напевно стане найтеплішим роком за всю історію спостережень. ВМО підтвердить це у своїй попередній доповіді "Стан глобального клімату в 2023 році", яку буде опубліковано 30 листопада, в день відкриття конференції ООН зі зміни клімату COP28.
Це був, безумовно, найтепліший жовтень за всю історію спостережень: на 0,85°C вищий за середній показник за 1991-2020 роки і на 0,40°C вищий за попередній найтепліший жовтень. За даними ERA5, глобальна температурна аномалія стала другою за величиною за всі місяці в наборі даних ERA5 після вересня 2023 року.
За поточний календарний рік, із січня по жовтень, середня глобальна температура у 2023 році є найвищою за всю історію спостережень, на 1,43°C вищою за середній доіндустріальний період 1850-1900 років і на 0,10°C вищою, ніж середнє десятимісячне значення для 2016 року.
Середня температура поверхні моря в жовтні в районі 60°південної широти-60°північної широти становила 20,79°C, що є найвищим показником за жовтень.
Жовтень став шостим місяцем поспіль, коли протяжність морського льоду в Антарктиці залишалася на рекордно низькому рівні для цієї пори року, з місячним значенням на 11% нижче за середнє. Протяжність арктичного морського льоду досягла сьомого найнижчого значення за жовтень, на 12% нижче середнього.
У жовтні 2023 року кількість опадів була вищою за середню на більшій частині території Європи: шторм "Бабет" обрушився на північ Європи, а шторм "Алін" обрушився на Португалію та Іспанію, спричинивши сильні опади та повені.
Як повідомляла УМ, Кліматичні «гойдалки»: в Україні відбувається перебудова погодних умов.