Колегія з імміграційних апеляцій Міністерства юстиції США підтримала рішення суду про депортацію зі Сполучених Штатів українця Джона (Івана) Калимона. Відповідне рішення суд Детройта ухвалив іще 31 січня, але представники обвинуваченого подали апеляцію.
Обвинувачують 90–річного уродженця України в тому, що в роки Другої світової війни він служив у підконтрольній нацистам Українській допоміжній поліції. Слідство вважає, що в 1942—44 роках Калимон особисто розстрілював мирних громадян у Львові, в тому числі євреїв, і брав участь у «зачистках гетто». Зокрема й так званій «Великій операції» з ліквідації в серпні 1942 року львівського гетто, в якому мешкало, за оцінками американської сторони, 40 тисяч євреїв. Сам пан Джон ці звинувачення категорично відкидає. Кілька років тому в розмові з американським журналістом він підтвердив: справді, був поліцаєм, але до вбивств не причетний.
Іван Калимон емігрував до США 1949 року, а 1955–го отримав американське громадянство. До виходу на пенсію працював автомеханіком у місті Трой (штат Мічиган). У 2007 році американського паспорта його позбавили з формулюванням «при отриманні громадянства приховав свою діяльність у допоміжній поліції», а в серпні 2009–го влада США почала процес депортації.
Згідно з рішенням Детройтського суду, підтвердженого Колегією з імміграційних апеляцій, Калимона мають вислати в країну, яка його прийме, — хоч би й Україну або, скажімо, Польщу. Проте найбільше старого чекають у Німеччині, куди, швидше за все, він зрештою й потрапить. Адже, за інформацією німецьких ЗМІ, саме він є тим загадковим «українцем Джоном К.», проти якого веде слідство прокуратура Мюнхена. Наразі слідчі збирають докази його причетності до вбивства євреїв.
Нагадаємо, у травні в Мюнхенському окружному суді завершився резонансний процес над іншим українцем — 91–річним Джоном (Іваном) Дем’янюком. Суд визнав його винним у причетності до вбивства майже 28 тисяч євреїв у нацистському концтаборі «Собібор» і засудив до п’яти років ув’язнення. Але з огляду на вік і поганий стан здоров’я суддя ухвалив рішення звільнити Дем’янюка з–під варти принаймні на час розгляду апеляції, поданої його захистом. Коштом Німецької держави його оселили в будинку для літніх людей у містечку Бад Файльнбах у Баварських Альпах.