350 свічок на торті альма–матер

350 свічок на торті альма–матер

На фронтоні головного корпусу Львівського національного університету імені Івана Франка в першу чергу впадає в очі гасло: Patriae decori civibus educandis («Освічені громадяни — окраса Батьківщини»). Людей, які є «окрасою Батьківщини», цей навчальний заклад готує вже впродовж 350 років! Це найстаріший в Україні заклад, який майже безперервно функціонував з моменту свого заснування. З нагоди ювілею, який сьогодні святкують у виші, «УМ» вирішила згадати найцікавіші факти з історії цього університету.

Вибір між хмарочосом і храмом

Вибір між хмарочосом і храмом

Таким сенсаційним і несподіваним фіналом навіть для переможця та його прихильників завершилася виборна конференція трудового колективу ДонНУ минулої п’ятниці.

Напередодні, 6 грудня, свою кандидатуру на участь у конкурсі на посаду ректора ДонНУ змушений був зняти багаторічний його керівник, Герой України Володимир Шевченко. Йому дали зрозуміти, що на посаді ректора професор Шевченко — людина небажана. «Про це навіть не натякали, а відкритим текстом казали міністр освіти Табачник та його заступник, а також голова Донецької облдержадміністрації Анатолій Близ­нюк. Зрозумійте, що працювати ректором, не маючи підтримки ні у місцевої влади, ні у міністерства, та ще й адміністративні перепони долати — хіба це робота?» — зізнається професор Шевченко.

«Спина — залiзобетонна, руки — як крила»

«Спина — залiзобетонна, руки — як крила»

Балерину побачиш здалеку. Дівчатка, що йдуть на заняття у Київське державне хореографічне училище, відрізняються від звичайних школярок характерною поставою, ходою. Вони вже звикли до зацікавлених поглядів перехожих. А ті — мимоволі зупиняються. Бо ж юні балерини випромінюють енергію і дарують наснагу...

А який шлях до великої сцени? Уранці поріг хореографічного училища переступила кореспондентка «УМ», де провела кілька годин.

Як на студента іменини...

Як на студента іменини...

Святкувати день студента українські спудеї звикли 25 січня, на Тетянин день. А от у світі студентство вважає своїм днем 17 листопада. Міжнародний день студента був заснований у 1946 році на Всесвітньому конгресі студентів у Празі. І хоча це свято сьогодні відзначають весело, та його історія була доволі сумною. 28 жовтня 1939 року в окупованій фашистами Чехо–Словаччині празькі студенти разом із викладачами вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення своєї держави. Мирну демонстрацію фашистські окупанти розігнали. При цьому загинув студент медичного факультету Ян Оплетал. Похорони Яна, що відбулися 15 листопада, знову переросли в акцію протесту. А 17 листопада рано вранці гестапівці та есесівці оточили студентські гуртожитки. Внаслідок штурму дев’ятьох лідерів студентського руху розстріляли, 1200 їхніх однодумців заслали до концтаборів, а всі чеські навчальні заклади за особистим наказом Гітлера закрили аж до кінця війни.

Вишкіл для

Вишкіл для

Міністерство освіти підготувало нові правила вступу до ВНЗ: тепер у 2011 році абітурієнти зможуть надсилати свої документи «електронкою», не стоятимуть у чергах і матимуть три хвилі зарахування. Також абітурієнти, які відвідували курси довузівської підготовки, отримають привілеї. А призери олімпіад втратять право на позаконкурсний студентський квиток. Остаточні правила вступу до кожного конкретного вишу навчальні заклади мають затвердити до 15 листопада. Після цього приймальні комісії університетів вивісять їх на спеціальних стендах та сайтах ВНЗ. Про вступні нововведення «УМ» розповів директор Департаменту вищої освіти Міністерства освіти та науки України Ярослав Болюбаш.

Підковуємо. Юридично

Підковуємо. Юридично

В оголошеннях «пропоную роботу» часто доводиться зустрічати парадоксальне побажання роботодавців: щоб фахівець був молодий та ще й досвід роботи мав. А де ж того досвіду набрати, якщо випускник вишу і дня не працював за фахом? Проте для студентів юридичних факультетів такою «школою молодого бійця» можуть стати юридичні клініки, яких дедалі більшає при університетах. Тут майбутні правники вчаться на практиці застосовувати свої теоретичні знання, а звичайні люди безкоштовно отримують юридичні консультації.

Зробили Росії приємне

У Міністерстві юстиції зареєстровано наказ Міносвіти № 833, яким визначено перелік предметів для Зовнішнього незалежного оцінювання. Отже, в наступному році тестування для охочих стати студентами вишів буде проводитися з таких предметів: українська мова та література, історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, російська мова, іноземна мова (на вибір — англійська, німецька, французька чи іспанська). Як і цьогоріч, тести з історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії будуть перекладені кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською та угорською мовами.

Чого навчають «Мамаї»

Де це видано — возити дітей із міста до школи в село? А в Хотів, що біля Києва, — возять. Тим паче після того, як у тутешній гімназії відкрився Родинний центр «Мамаї», де діти разом iз батьками відзначають свята за народним календарем, вчаться гончарювати й співати народні пісні, опановують секрети народного малярства, витинанки, вишивки і навіть мультиплікації.

Відкритий урок

Відкритий урок

До Путивля я приїхала наступного дня після апаратної наради, з якої очільник району Євген Южаков виставив керівника одного зі своїх підрозділів — районного відділу освіти. Начальник райвно доповідала з питання підготовки навчальних закладів до зими. Їй зауважили, що доповідь не відповідає дійсності, школи до зими не готові. «Я заперечила: зроблено майже все, тільки розрахуватися треба. Сесія за два дні, буде рішення, кошти отримаємо і до опалювального сезону все встигнемо. Южаков почав кричати: «Вийдіть! Я з вами працювати не буду. Це моя нарада, а з вами я буду працювати по–іншому». Я й вийшла. Незручно ж. Там на нараді учні мої сидять, яких я з класу не виганяла...».

Голова районної держадміністрації Євген Южаков не заперечує: так, Людмилу Шконду вигнав. «Апаратну проводжу я, і вона не повинна мені розповідати, що я повинен робити, а що ні. Ця людина недостойна займати таку посаду. Я хотів по–людськи. Попросив, щоб написала заяву, — не пише. Значить, будемо шукати привід»...

Осінь, айстри, День учителя

Осінь, айстри, День учителя

Яких тільки професійних свят не існує у календарі — від Дня боса до Всесвітнього дня бармена. Дуже скромно й якось не пафосно загубилося серед них одне з найпопулярніших — День учителя. Адже немає серед нас таких людей, хто не стикався у своєму житті зі школою.