Конфлікт між двома сусідніми державами змусив президента Білорусі Олександра Лукашенка визначатися з тим, на чиєму він боці. Власне, вибір у «бацьки» невеликий. Із Росією Білорусь входить у Митний союз і ось-ось об’єднається в новий СРСР — ЄврАзЕС. Для решти ж країн світу, які підтримують Україну, Лукашенко залишається «останнім диктатором Європи» й персоною нон-грата.
Та попри це, білоруський керманич, який, на відміну від Володимира Путіна, приїздив на інавгурацію Петра Порошенка до Києва, усе-таки не пішов на те, щоб однозначно стати на бік Москви. І навіть потроху робить «жести доброї волі». Днями несподівано звільнили з ув’язнення Олеся Беляцького — відомого опозиціонера, голову правозахисного центру «Весна», якого в серпні 2011 року арештували за сфабрикованим звинуваченням в ухиленні від сплати податків. Суд призначив Беляцькому покарання у вигляді 4,5 року позбавлення волі з конфіскацією всього майна.
Як зізнався Олесь, для нього самого рішення про амністію стало несподіваним, попри те, що дві третини терміну — майже три роки — він уже відсидів. «Вранці мене викликали з роботи і відвели до начальника колонії. Там сидів прокурор, який оголосив, що я підпадаю під амністію», — розповів Беляцький.
Деякі оглядачі вважають такий розвиток подій «жестом доброї волі» Лукашенка в бік Заходу. Водночас сам екс-в’язень радить не зачаровуватися, адже насправді в Білорусі нічого не змінилося. На його думку, це не стільки покращення ситуації, скільки вимушені поступки у відповідь на зовнішній та внутрішній тиск.
«Але я сподіваюся, що моє звільнення — це тільки початок. І звертаюся до білоруської влади, щоб Беляцьким звільнення політв’язнів не вичерпалося. Білорусь має стати країною без цього ганебного явища і без репресій! Влада ставила перед собою мету залякати громадянське суспільство. Вийшло не тою мірою, як хотіли», — наголосив правозахисник учора на прес-конференції.
Про свій власний досвід Олесь відгукнувся так: «Сидіти за демократичну, незалежну Білорусь — це нормально. Я знав, за що сиджу, тому мені це давалося легко».
Білоруський народ Беляцький закликає усвідомити, що майбутнє — у його руках. «Білоруси самі повинні міняти ситуацію. У нас у колонії показували білоруські й російські телеканали, російські — популярніші. Й шалена російська воєнна пропаганда, безумовно, впливає на ув’язнених та громадян країни загалом. У малих містах людям особливо легко забивати голови».
За звільнення Беляцького з колонії офіційний Мінськ уже похвалили Євросоюз в особі верховного представника із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон, Парламентська асоціація Ради Європи, адміністрація президента США тощо. При цьому в кожній такій заяві міститься заклик звільнити решту політичних в’язнів і повністю відновити їхні громадянські та політичні права.