Червоний Дунай

В Угорщині триває ліквідація наслідків екологічної катастрофи — прориву резервуара з високотоксичними відходами виробництва алюмінію. Не в змозі самотужки впоратися з проблемою такого масштабу, країна звернулася по допомогу до Єврокомісії.

Бо Лю того вартий

Бо Лю того вартий

Премія миру є однією з найбільш непередбачуваних із Нобелівських премій (скажімо, минулого року її несподівано отримав президент США Барак Обама). Цього року на здобуття цієї надзвичайно почесної нагороди претендувало аж 237 кандидатів, серед яких — 38 організацій. Учора Нобелівський комітет оголосив переможця: ним став китайський дисидент Лю Сяобо, якого відзначили «за тривалу та ненасильницьку боротьбу за фундаментальні права людини в Китаї».

Обама–мама — найвпливовіша

Обама–мама — найвпливовіша

Впливовий американський журнал «Форбс» оприлюднив черговий щорічний список 100 най­впливовіших жінок світу. Якщо інші рейтинги цього авторитетного часопису, наприклад, перелік 400 найбагатших людей світу, вирізняються ретельністю дослідження та чіткими критеріями оцінювання, то у виборі найвпливовіших жінок укладачів часопису занесло в бік американського патріотизму. Виявляється, більшість впливових жінок світу мешкають у США.

ВВП, я вся ваша!

ВВП, я вся ваша!

Учора прем’єр–міністр Росії Володимир Путін відзначив 58–й день народження. Святкування відбувалося в робочому режимі. Путін відбув до свого рідного міста Санкт–Петербурга, де провів зустріч із представниками профспілок та викладачами кількох ВНЗ. Дата, хай і не кругла, стала нагодою для висловлення вірнопідданих настроїв тими, хто добивається прихильності ВВП. Президент Білорусі Олександр Лукашенко, який з улюбленців Москви потрапив в опалу і якого Кремль «мочить» у всіх своїх «медійних сортирах», у цьому випадку переступив через своє его та надіслав російському прем’єру поздоровчу телеграму зі словами: «Я впевнений, що ваш багатий досвід та авторитет керівника і надалі сприятимуть зміцненню партнерських відносин у руслі взаємоповаги та плідного співробітництва».

Премія Льосі — наслідок латиноамериканського буму

Премія Льосі — наслідок латиноамериканського буму

Лауреатом Нобелівської премії з літератури став перуанський письменник, драматург, публіцист, філософ і політичний діяч Маріо Варгас Льоса. Як зазначено в обґрунтуванні Нобелівського комітету, його відзначено за «картографію владних структур та пронизливі картини спротиву особистості, бунту і поразки». Льоса належить до того грона письменників та поетів, які роками претендують на Нобеля. Цього року нарешті настала і його черга.

З Україною — без змін

З Україною — без змін

«З Україною — без змін» — так називається велике інтерв’ю з новим президентом Польщі Броніславом Коморовським, що вийшло вчора в польській газеті «Жечпосполіта». Коморовський пояснює причини активізації контактів з Україною, що спостерігається останнім часом (упродовж тижня — два візити президента Польщі до України, в Харків і Ялту, та візит українського Прем’єр–міністра Азарова до Варшави). «Почався новий президентський термін (у Польщі). Цілком нормально, що на початку каденції підтверджується попередній рівень відносин двох країн та вказуються нові напрями», — каже глава РП. За словами пана Коморовського, це продовження лінії не конкретного президента, а всієї Польської держави.

Пошуки миру в калюжах крові

Представники руху Талібан та уряду президента Афганістану Хаміда Карзая почали таємні переговори на найвищому рівні про закінчення війни, яка триває ось уже дев’ять років. Про це повідомляє газета «Вашингтон пост» із посиланням на афганські джерела. Попередні такі переговори, які відбувалися півроку тому в Саудівській Аравії, виявилися безрезультатними. За даними американського видання, нові переговори мають більш просунутий характер, і посланці Талібану отримали підтримку вищого керівництва Афганістану.

Колір квітів, зміїна отрута і пластик

Нобелівську премію з хімії цього року присуджено «за нові, більш дієві методи зв’язування атомів вуглецю для синтезу складних молекул, які можуть покращити наше повсякденне життя». Лауреатами стали американець Річард Ф. Хек та японці Ейїті Негісі й Акіра Судзукі. Науковці отримали «Нобеля» за фундаментальні розробки в галузі металорганічного каталізу, зокрема каталізу органічних зв’язків за наявності паладію. Американсько–японська група розробила нові методи , які дозволяють створювати складні органічні частинки, що імітують наявні в природі. Завдяки цим методам з’явилися нові лікарські препарати і матеріали, які використовуються в електроніці, сільському господарстві та інших галузях промисловості. Зокрема, саме розробки цьогорічних лауреатів посприяли появі такого матеріалу, як пластик.