Марс чекає

Президент США Барак Обама підписав законопроект про фінансування діяльності Національного управління США з аеронавтики та досліджень космічного простору (НАСА) на період до кінця 2013 фінансового року. Згідно з цим документом, Сполучені Штати остаточно відмовляються від планів нових польотів на Місяць, які виношувала попередня адміністрація президента Джорджа Буша. Натомість завізований Обамою документ надає НАСА можливість реалізувати нову стратегію: до 2025 року здійснити пілотований політ до одного з астероїдів, а в 2030–х роках — на Марс.

На дорогу туман упав...

На дорогу туман упав...

Жахливу аварію, яка сталася вчора неподалік Варшави, польська преса назвала однією з найбільших дорожніх катастроф в історії країни. Мікроавтобус «Фольксваген», у якому перебували 18 людей включно з водієм, лоб у лоб зіткнувся з вантажівкою «Вольво». 14 чоловіків і двоє жінок загинули на місці, а ще дві жінки через кілька годин від отриманих поранень померли в лікарні. Усі загиблі їхали в «бусику». Водій «Вольво»–холодильника відбувся легкими пораненнями і в шоковому стані перебуває у шпиталі. Експертиза підтвердила, що він був тверезий.

Нехлюйство і кара

Причиною аварії на алюмінієвому комбінаті поблизу містечка Айка, яка спричинила масштабну екологічну катастрофу в Угорщині, стало «людське нехлюйство». Про це повідомив прем’єр–міністр країни Віктор Орбан, заявивши, що підприємство буде тимчасово націоналізовано, а відповідальних — покарано.

Геї і слов’яни

Геї і слов’яни

Перший за десять років дозволений марш на захист прав гомосексуалістів, який відбувся минулої неділі в Белграді, завершився кривавим побоїщем. Як повідомляє «Євроньюз», цього року сербська влада дозволила парад «Гей прайд» («Гордість геїв») під тиском офіційного Брюсселя, який розглядає такі акції як свідчення зрілості суспільства, його здатності толерантно ставитися до представників меншин. Успішне проведення параду мало стати ще одним позитивним пунктом у заліковій книжці Сербії на її шляху до вступу в Євросоюз. Не стало.

Реванш після бунту?

Реванш після бунту?

У Киргизстані минулої неділі відбулися парламентські вибори — перші після конституційного референдуму, за результатами якого президентська республіка перетворилася на парламентську. За 100 парламентських мандатів змагалися 29 політичних партій та об’єднань. Згідно з оприлюдненими вчора попередніми даними (після підрахунку більше 95% голосів), п’ятивідсотковий бар’єр подолали п’ять партій. Лідирує націоналістична «Ата–Журт» («Батьківщина»), яку вважають близькою до поваленого в результаті державного перевороту 7 квітня президента Киргизії Курманбека Бакієва. «Батьківщину», що виступає за повернення до президентської форми правління і закриття американської військової бази Манас за 30 кілометрів від Бішкека, підтримали 8,6% виборців, які взяли участь у голосуванні. Найсильніші позиції партія має на півдні країни, зокрема в рідному місті Бакієва Оші, де екс–президент досі користується великим авторитетом.

Ринковий «Нобель»

Під переліком цьогорічних лауреатів Нобелівської премії підведено остаточну риску: вчора Королівський банк Швеції оголосив переможців у галузі економіки. Де–юре ця премія не є Нобелівською, адже до переліку відзнак, заснованих Альфредом Нобелем, не входить — її було засновано 1969 року з огляду на велике значення економіки в сучасному світі. Але престижнішої нагороди за досягнення в економічних науках не існує. Цього року вона дісталася американцям Пітеру Даймонду та Дейлу Мортенсену і британцю кіпрського походження Крістоферу Піссарідісу — за «внесок у макроекономіку».

Назавжди 40–річний

Назавжди 40–річний

Сьогодні Джонові Уїнстону Леннону виповнилося б 70. Учасник легендарної групи «Бітлз», рок–музикант, співак, поет, композитор, художник, письменник і борець за мир, британець Леннон був однією з найяскравіших особистостей ХХ століття. Його життя обірвалося 8 грудня 1980 року у Нью–Йорку від кулі психічно неврівноваженого Марка Чепмена (убивця й досі відбуває довічне ув’язнення). Тож цього року шанувальники творчості знаменитого «бітла» відзначатимуть іще один, сумний ювілей — 30–ті роковини від дня його смерті.

Долар котиться донизу

На світових валютних ринках триває падіння курсу американського долара, спричинене поганими прогнозами щодо стану американської економіки. Позавчора на торгах у Токіо долар упав до найнижчого за останні 15 років рівня щодо японської єни: 82,22 єни за «бакс». І це при тому, що починаючи з 2004 року уряд Японії тримає курс єни на заниженому рівні, щоб збільшити японський експорт та вийти з тривалої економічної кризи.