Тиха ніч, свята ніч

Тиха ніч, свята ніч

Сьогодні увечері майже весь християнський світ почне відзначати одне з найбільших християнських свят — Різдво Ісуса Христа. Разом із віруючими найбільшої у світі християнської церкви — римо–католицької, а також протестантських церков, цієї ночі народження Спасителя святкують також більшість православних конфесій світу, в тому числі Константинопольська, Антіохійська, Александрійська, Кіп­рська, Болгарська, Румунська та Грецька. Виняток становлять лише Єрусалимська, Російська, Сербська, Грузинська та Українські православні церкви й Українська греко–католицька церква, які святкують Різдво за старим Юліанським календарем, тобто 7 січня. Та ще Вірменська церква відзначає Різдво 6 січня — одночасно з Богоявленням (Водохрещем) за григоріанським календарем, яке «юліанці» святкують 19 січня.

Багатовекторна дупа

Протягом 2010 року нова влада здала позиції України з цілої низки зовнішньополітичних питань, вважають як українські, так і західні експерти. «Влада багато здала, не отримавши майже нічого взамін», — каже колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко. Підсумовуючи дипломатичний рік, він наголосив, що Україна опинилася у «вакуумі безпеки» через ухвалення Закону «Про засади внутрішньої та зовнішньої політики». «Цей закон — набір гасел, єдина його мета — ствердити, що Україна не йде в НАТО, — каже Огризко. — Реально безпеку країни тепер ніхто не забезпечує».

Із чистою совістю і недалеко

Із чистою совістю і недалеко

Прем’єр–міністр Чорногорії Міло Джуканович, який, попри свої лише 49 років, вважався політичним довгожителем Балкан, подав у відставку. Він правив країною позмінно на посадах керівника уряду та президента впродовж 20 останніх років, незмінно очолюючи правлячу Демократичну партію соціалістів (ДПС). Цей колишній «комсомолець Слободана Мілошевича», зумів відмежуватися від свого неславного сербського патрона і 2006 року привів Чорногорію до незалежності від Сербії.

Скільки їх не вернулося з бою...

2010–й для міжнародної військової коаліції під командуванням НАТО за кількістю жертв став найтрагічнішим за всі дев’ять років воєнного конфлікту в Афганістані. Як повідомляє агенція «Франс пресс» із посиланням на спеціалізований сайт іcasualties.org, з 1 січня до 21 грудня цього року в Афганістані загинув 701 іноземний військовослужбовець. Останніми двома жертвами минулої неділі стали канадець, що підірвався на закладеній на дорозі міні, та ще один вояк НАТО, який став жертвою атаки з використанням саморобної бомби.

Добрі християни з Неаполя

Неаполітанська мафія вимагає від підприємців та торговельних закладів приносити їм різдвяні хабарі в спеціальному оформленні — святковому кошику з традиційним набором із 12 святкових страв. Цю курйозну подробицю італійська преса дізналася з результатів слідства, яке призвело до арешту восьми мафіозі. Поліції вдалося встановити апаратуру підслуховування гангстерам із найнебезпечнішого клану «каморри» (неаполітанської мафії) — Казалезі з міста Казерта, що неподалік Неаполя. Завдяки цим «жучкам» правоохоронці дізналися про деталі процедури рекету, який набирає обертів напередодні Різдва.

Рада б душа в Шенген, та гріхи не пускають

Румунія та Болгарія в березні наступного року не ввійдуть до Шенгенської зони, як планувалося раніше. Цю неприємну для Бухареста й Софії новину повідомляє інформаційний портал Європейського Союзу. Неготовність прийняти наших сусідів мотивована стурбованістю, яку в ЄС викликає високий рівень корупції та організованої злочинності в цих двох країнах. Міністри внутрішніх справ Франції та Німеччини Бріс Ортефо і Томас де Майцере у листах на ім’я єврокомісара з внутрішніх справ ЄС Сесілії Мальмстрьом вказують, що, на думку їхніх країн, ще рано допускати Румунію та Болгарію до Шенгенської зони. А приєднання до неї нових держав можливе тільки за одностайної згоди всіх уже наявних країн–членів. Наразі до зони дії Шенгенської угоди входять 25 країн. Із них 22 — члени Євросоюзу (на території ЄС шенгенські візи поки що не діють тільки на Кіпрі, в Ірландії, Великій Британії та, власне, Румунії й Болгарії), а ще три — Ісландія, Швейцарія і Норвегія — до ЄС не входять.

У Новий рік — за ґратами

У Новий рік — за ґратами

Білорусь потроху оговтується від жорстокого розгону мирної й навіть «романтичної», як називають її самі учасники, демонстрації протесту проти фальсифікації результатів президентських виборів. Задоволений «безперечною», на його думку, перемогою чинний глава держави Олександр Лукашенко заявив, що «затриманих — тільки два–три колишніх кандидати у президенти». Хоча згодом його слова мимоволі спростував начальник ГУВС Мінська генерал–майор міліції Леонід Фармагей, який визнав, що «понад 580 осіб, які брали участь в акції опозиції в Мінську, за рішенням суду, отримали адміністративні арешти від 5 до 15 діб». А отже, Новий рік чимало незгодних із владою білорусів «відзначатимуть» у в’язницях. Окрім того, їм загрожує кримінальне переслідування. Поки затримані сидять за ґратами, їхні порожні квартири з невідомою метою відвідують невідомі у штатському. Що вони можуть там залишити або підкинути — залишається тільки здогадуватися.

Система проти таланту

Система проти таланту

Влада Ірану кинула до в’яз­ниці двох кінорежисерів, один із яких є лауреатом нагород найпрестижніших світових кінофестивалів. На окремих процесах Мохаммада Расулова та Джафара Панахі було засуджено до шести років ув’язнення кожного. Обох визнали винними за однаковим, стандартним у цій країні звинуваченням у «підриві державної системи Ірану». Адвокат Панахі Фаріда Гейрат в інтерв’ю Бі–Бі–Сі уточнила: «Мого клієнта засуджено до шести років ув’язнення за звинуваченням у збиранні та поширенні пропагандистських матеріалів, які підривають засади іранського суспільства та системи». Насправді ж вина кіномитців полягала в тому, що під час минулорічних президентських виборів вони підтримали не чинного главу держави Махмуда Ахмадінеджада, а кандидатів від опозиції, та ще й відкрито заявили про це.