Реформатор та збурювач суспільної думки з Варшави Ян Клята провів режисерський майстер-клас у Києві

12.03.2025
Реформатор та збурювач суспільної думки з Варшави Ян Клята провів режисерський майстер-клас у Києві

Міністр культури і національної спадщини Польщі Ханна Врублевська і режисер Ян Клята, директор варшавського Національного театру. (Фото з fb-сторінки Сultura Moderna.)

Заняття для дев’яти українських режисерів у Києві провів знаний польський режисер Ян Клята. Усього було подано 45 заявок.
 
Цей кількаденний обмін майстерністю назвали візитом солідарності, який дав старт проєкту «Театр і політика: Лабораторія культурних трансформацій», ініційований незалежною платформою Cultura Moderna у партнерстві з Національним академічним драматичним театром імені Івана Франка.
 
Гість — творець польського політичного театру, володар престижної Європейської театральної премії за «винайдення новітньої театральної мови».
 
«Це важлива подія для нашого театрального простору, — розповідає кураторка проєкту Марія Ясінська, — і вона стала можливою у першу чергу завдяки відкритості та солідарності Яна Кляти з Україною. Напередодні візиту до Києва він виграв конкурс на посаду директора варшавського Національного театру — однієї з найстаріших сцен Європи. Однак пан Ян наголосив на пріоритетності роботи в Україні і знайшов час, щоб відвідати Київ».
 
Майстерня об’єднала надзвичайно цікаву робочу групу, де молоді режисери працювали поруч із досвідченими та визнаними творцями української культури.
 
Ця режисерську лабораторія, сподіваються організатори, стане вікном можливостей для майбутньої українсько-польської співпраці.
 
Польський режисер, зокрема, у сезоні 2004—2005 років поставив у Гданську виставу «H.» — шекспірівського «Гамлета» адаптував до 1990-х років і все переніс до суднобудівної верфі (Театр «Вибжеже»).
 
Минулого року відбулися прем’єри «Колгоспу тварин» за Джоржем Орвеллом у Сілезькому театрі імені Виспянського в Катовицях та постановки «Ромео і Джульєтта» Шекспіра у Музичному театрі Capitol у Вроцлаві. 
 
«Ми прагнемо знайти можливість запросити пана Кляту реалізувати повноформатну постановку в наступному театральному сезоні, — розповідає Анастасія Гайшенець, заступниця директора з міжнародної співпраці Театру Франка. — Це може бути співробітництво не лише на рівні індивідуальному, а й інституційному — між національними театрами Варшави та Києва. Візит є частиною спеціальної програми Театру Франка з нагоди головування Польщі у Європейському Союзі».