«Зачистка» інформпростору: голова Національної спілки журналістів розповів, що не так із законопроєктом Мінкульту

22.01.2020

Міністерство культури має відверто презентувати свої реальні наміри, а не маскувати законодавчі ініціативи під Закон про боротьбу з дезінформацією.
 
 
Про це заявив голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко.
 
 
За його словами, в опублікованій Мінкультом порівняльній таблиці до проєкту Закону «... щодо забезпечення національної інформаційної безпеки та права на доступ до достовірної інформації» деталізується посилене державне регулювання діяльності українських журналістів, запроваджується посада урядового уповноваженого з блокування інформації та медіа, за прискореною судовою процедурою, і запроваджується кримінальна відповідальність — з ув’язненням до семи років.
 
«Держава надаватиме ЗМІ «Індекс довіри», який діятиме один рік. Про довіру йдеться і в роботі уповноваженого з питань інформації. Саме через «електронну систему довіри» він вимагатиме у ЗМІ «спростування дезінформації» та лякатиме наступним судовим переслідуванням», — зазначає Сергій Томіленко.
 
І додає, в уповноваженого є право просити заблокувати доступ в Україні до будь-якого сайта чи, наприклад, телеграм-канала, якщо він є анонімний, чим порушуватимуться вимоги щодо прозорості поширювачів масової інформації в мережі інтернет — це стаття 55, правка до Закону про інформацію.
 
Ключова ідея Мінкульту, наголошує голова Національної спілки журналістів, — запровадження, по суті, ліцензування журналістської професії. В Україні працюватимуть журналісти та «професійні журналісти».
 
Закон містить спеціальний розділ — «Самоврядування журналістів України», яким держава у двадцяти статтях регламентує діяльність спеціальної «Асоціації професійних журналістів України».
 
Визнані у такий спосіб чиновниками «професійні журналісти», уточнює Сергій Томіленко, отримують певні переваги у доступі до інформації та спеціальний порядок розслідувань справ проти них, якщо є кримінальна справа, та атак на них у випадку нападу.
 
Також «професійний журналіст» отримує право «на щорічну відпустку тривалістю 36 календарних днів за рахунок суб’єктів у сфері медіа».
 
«Проєкт Мінкульту є очевидно ворожим до українських журналістів та має на меті контроль над медіа та журналістами. Боротися з дезінформацією шляхом цензури та «зачисток» інформаційного простору від незручних і неручних журналістів і медіа — це точно не демократія», — підсумовує голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко.