На Західній Україні з’явиться унікальний етнографічний музей просто неба

01.10.2019
На Західній Україні з’явиться унікальний етнографічний музей просто неба

Скансен недалекого майбутнього. (Фото з проекту музею.)

Нарешті здійсниться давня мрія тернопільських археологів (і не тільки)! Ще на початку 90-х у місцевому науково-культурному середовищі почали говорити про необхідність створення музею на території могильника Черняхівської культури в селі Чернелів-Руський неподалік Тернополя.
 
 
Як відомо, Черняхівська культура — це одне з найяскравіших культурно-історичних утворень першого тисячоліття нашої ери на південному сході Європи.
 
 
У період свого розквіту вона займала більшу частину сучасних українських земель i суміжні з ними райони сусідніх держав. Особлива й дуже цікава вона тим, що, на думку більшості дослідників, її створили племена різного етнічного походження — сармати, даки, германці, скіфи та анти.
 
Відкрив цю культуру в 1900 році фундатор української археології Вікентій Хвойка, а оскільки найперші знахідки він виявив біля села Черняхів на Київщині, то звідти й назва.
 
Могильник же в Чернелеві-Руському незвичайний тим, що є найбільш дослідженим на всій правобережній Україні і в ньому представлені всі етапи Черняхівської культури.
 
Тут було відкрито близько 300 стародавніх поховань (це навіть більше, ніж біля самого Черняхова), і майже всі їх повністю досліджено, а частину навіть підготовлено для експозиції й «законсервовано».
 
Це заслуга відомого далеко за межами регіону і, на жаль, уже покійного тернопільського науковця і громадського діяча Ігоря Герети.
 
Саме в нього ще за радянських часів народився задум створити в Чернелеві-Руському музейний археологічний комплекс просто неба, тотожного якому не було б у всьому світі. У 1990-му Герета по суті розпочав цю роботу, але згодом вона зупинилася, відтак упродовж усіх років української незалежності тема лише час від часу «виринала» знову.
 
Однак у програмі Тернопільської облдержадміністрації щодо збереження та використання об’єктів культурної спадщини на 2010 рік було передбачено розробку проектно-кошторисної документації для створення унікального музею-скансену (етнографічного музею просто неба) на території могильника, та все знову загальмувало. І ось нарешті — остаточний прорив! 
 
Байковецька об’єднана територіальна громада, до якої належить зараз село Чернелів-Руський, підготувала проект «Створення музею-скансену черняхівської культури» і подала його на конкурс «Малі міста — великі враження» Міністерства культури України.
 
Проект отримав підтримку і буде реалізовуватися. А стартом стане міжнародна конференція археологів, яка має відбутися 9-11 жовтня.
 
Базу експозиції майбутнього скансену складуть близько 2 тис. оригінальних експонатів, які наразі зберігаються у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею. В цілому ж проект музею передбачає використання сучасних технологій, проведення виставок, фестивалів, тематичні екскурсії та заняття експериментальною археологією.