День Європи поза Європою

25.05.2011

Минулої суботи трапилося приїхати з Ірпеня до Києва — мистецьке об’єднання «Остання барикада» проводило на Михайлівській площі акцію під назвою Ніч поезії. Вшановували світлу пам’ять Юрка Покальчука — незабутнього нашого Пако. Але, крім акції на Михайлівській, того дня у столиці відбувалося багато подій під спільною назвою День Європи.

Виринувши з метро на «Театральній», вирішив пройтися центром міста — бо минула тільки шоста, і часу до початку «барикадного» дійства було ще достатньо. На Хрещатику вже розбирали тенти представництв держав Європи, звіддалік бадьоро лунали заклики організаторів якогось з останніх конкурсів — звісно ж, російською мовою. Але Майдан ще жив своїм активним життям — у свята він живе так практично цілодобово. Ніби все було як завжди, та раптом чи то зір мій сконцентрувався, чи просто саме те явище досягло критичної межі, за якою його стало неможливо не помітити — але в одну мить я зауважив, що практично на кожному прилавку з товарами для туристів — сувенірами, листівками, футболками — на кожному прилавку серединні, чільні місця займають футболки з написами «СССР» (знизу чи згори над літерами наявний ще й герб неіснуючої імперії), або «КГБ СССР»: тут уже в образному ряді використовуються хрестоматійні мечі зі щитами.

«На всякий товар існує свій покупець», — подумав я і роззирнувся довкола. Напису «КГБ» видно не було, але декілька молодих людей у футболках «СССР» промайнули протягом тих десяти хвилин, що я прогулювався Майданом. Подумалося, що за аналогією десь на Курфюрстендамм у Берліні мали б продаватися футболки з написом Gestapo і портретами Гітлера й Геббельса. Бо ж уже як шанувати — то шанувати!

Потім були читання на Михайлівській. Гарна аудиторія, слухачі і поети, мила, довірлива атмосфера, спогади про дорогого усім чоловіка — Пако. Звісно ж, серед присутніх (а було їх на площі кілька сотень) жодного разу не майнула майка з радянською символікою.

Повертався до Ірпеня я останньою електричкою, тією, котра об 11–й вечора. Від платформи до дому йшов повільно. Мене обігнав спортивного виду юнак. Русявий, плечистий, середнього зросту. Він був одягнутий у кросівки, джинси і жовто–синю футболку з маленьким тризубом на грудях. Крокував хлопець широко, тож, обігнавши мене, почав швидко віддалятися. На якусь мить я відчув непереборне бажання наздогнати його і запитати: «А якби тобі запропонували гарну нову футболку з написом «КГБ СССР», ти її одягнув би?»

Та я цього не зробив. А коли замислився над причиною, то зрозумів, що вона проста і буденна. Я боявся почути відповідь юнака.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>