Останній день Помпеї: археологи з’ясували, як римляни намагалися сховатися від виверження Везувію

13:43, 19.05.2025
Останній день Помпеї: археологи з’ясували, як римляни намагалися сховатися від виверження Везувію

4 людини шукали притулку від виверження Везувію — і вирішили власні долі. (Фото: Археологічний парк Помпеїв)

Археологи виявили в давньоримському місті Помпеї  останки чотирьох людей, в тому числі дитини, які намагалися за допомогою меблів заблокувати двері спальні і захиститися від виверження Везувію.

 

Як інформує УМ, про це повідомило CNN із посиланням на нове дослідження, опубліковане у в E-Journal of the Pompeii Excavations.

 

Під час катастрофічного виверження Везувію в 79 році нашої ери, вулкан вивергнув у повітря смертоносні гарячі гази і попіл, повільно вбиваючи більшу частину населення міста. Попіл і вулканічна порода, яку називають пемзою, засипали Помпеї та їхніх мешканців, законсервувавши останні миті життя жертв на тисячоліття.

 

Команда археологів зробила своє відкриття, досліджуючи так званий будинок Гелли і Фрікса, названий на честь міфологічного малюнка, знайденого всередині. Огляд будинку показав, що під час виверження в ньому проводився ремонт, а сам фрагмент із міфологічним сюжетом перегукується з подіями, що розгорталися в ньому, кажуть дослідники.

 

Коли під час перших фаз виверження дрібні фрагменти вулканічного сміття, які, ймовірно, падали, як дощ, почали залітати у будинок, четверо людей, які перебували в ньому, кинунися до спальні і заблокувати двері ліжком, щоб захистити себе. Але оскільки виверження продовжувалося, дослідники вважають, що мешканці відсунули ліжко від дверей і пробували втекти, оскільки останки людей були знайдені в бенкетній залі.

 

«Перша пірокластична хмара, або обвалення частини верхніх поверхів могли спричинити їхню загибель», - зазначається в дослідженні.

 

Пірокластичні хмари, або щільна суміш попелу, газу і гірських порід, розсіяних під час виверження вулкану, лавиною уламків засипала будинок. Археологи зробили зліпок ліжка, виявивши порожнечі, що залишилися після розкладання каркасу ліжка, і залили їх гіпсом, щоб зберегти його форму.

 

На центральній стіні в банкетному залі будинку, де загинули четверо, є фреска із зображенням Фрікса і його сестри Гелли. Згідно з грецькою міфологією, Гелла і Фрікс рятуються від ненависної мачухи Іно, відлітаючи на барані із золотим руном. Але під час втечі Гелла впала в море, яке назвали на її честь Геллеспонт - сьогодні вона відома як Дарданелли або Галліпольська протока в Туреччині. На фресці зображено момент, коли Гелла простягає руку Фріксу, просячи допомогу.

 

За словами директора Археологічного парку Помпеїв Ґабріеля Цуктрігеля, антична історія, ймовірно, більше не мала релігійної цінності для мешканців Помпей і слугувала лише прикрасою та демонстрацією статусу. Але в ретроспективі вона відображає відчайдушні моменти, з якими зіткнулися люди, що опинилися в пастці під час виверження вулкану.

 

Додамо, що під час розкопок величезної гробниці в давньоримському місті Помпеї археологи знайшли дві майже в натуральну величину скульптури чоловіка і жінки, яка могла бути жрицею.

 

Як повідомляла УМ, Google Earth в поміч: археологи знайшли римські військові табори в Аравійській пустелі.