Росія поверне захоплені українські кораблі — МЗС

08:32, 11.10.2019
Росія поверне захоплені українські кораблі — МЗС

Вадим Пристайко

Найближчим часом Росія має повернути захоплені біля Керченської протоки військові катери «Нікополь» і «Бердянськ» та буксир «Яни Капу», заявив міністр закордонних справ Вадим Пристайко.

 

Про це глава МЗС повідомив у інтерв’ю «Радіо Свобода».

 

За словами Пристайка, процес повернення кораблів вже «на фінальному етапі».

 

«Вони будуть повернуті найближчим часом. Технічні питання обговорюються якраз військово-морським командуванням. Наша задача, як МЗС, дати можливість завершити процес», — сказав він.

 

Міністр додав, що українська сторона хоче перевірити технічний стан суден та наявність слідів від пострілів.

 

«Щось мені підказує, що їх там не буде на цей момент, коли ми їх заберемо. Але цей процес відбудеться найближчим часом», — зазначив він.

 

Пристайко наголосив, що Україна не визнає виконаним Росією рішення Міжнародного трибуналу ООН з морського права щодо негайного звільнення українських моряків і кораблів.

 

«Ми так само не визнаємо виконання російською стороною повернення моряків, воно не відбулося на вимогу суду. Вони мали бути повернені давно-давно без всякої видачі нами бажаних російською стороною (осіб — ред.). Але, на жаль, так сталося, ми не могли чекати, поки наші люди будуть сидіти по російських в’язницях, і чекати, поки Росія виконає рішення Міжнародного трибуналу», — сказав глава МЗС.

 

Він додав, що Україна вже заявила російській стороні після завершення певних етапів переговорів, що «ми готові – назвіть точку координат, де ці кораблі будуть стояти, і час, коли ми можемо забрати свої кораблі».

 

No media source currently available

 
0:000:00:330:00
 
 ЗАВАНТАЖИТИ 
 

«Ми хочемо подивитися, в якому стані ці кораблі нам передані, чи залишилися на них, наприклад, відмітки від пострілів, які були зроблені по наших кораблях. Щось мені підказує, що їх там не буде на цей момент, коли ми їх заберемо. Але цей процес відбудеться найближчим часом», – сказав Пристайко в інтерв’ю Радіо Свобода.Остання інформація, яка була відома про захоплені кораблі, це те, що наприкінці червня вони зникли зі стоянки в Керчі.

 

Міністр припустив, що ухвалення остаточного рішення Міжнародного трибуналу з морського права щодо порушення Російською Федерацією імунітетів трьох українських військових кораблів та 24 членів їхніх екіпажів може затягнутися на роки.

 

«Коли буде остаточне рішення – я взагалі думаю, що це питання років. Неприємно, але така природа цих міжнародних судів. Іншого, на жаль, нічого кращого не придумано», – зазначив він.

 

Нагадаємо, у вересні в Кремлі заявили, що Росія і Україна поки не обговорювали долю «затриманих» біля берегів Криму трьох українських військових кораблів – буксира «Яни Капу» і катерів «Нікополь» і «Бердянськ».

 

Командувач Військово-морських сил України Ігор Воронченко заявив, що Росія не хоче повертати захоплені в Керченській протоці українські військові кораблі, бо це є «прямим доказом російської агресії».

 

У травні Міжнародний трибунал ООН з морського права зобов’язав Росію негайно звільнити моряків і кораблі «Бердянськ», «Нікополь» та «Яни Капу».

 

25 червня стало відомо, що українські військові катери «Нікополь» і «Бердянськ», а також буксир «Яни Капу» зникли з акваторії стоянки суден «Генмол» в Керчі, де вони перебували останні місяці.

 

Як повідомляла УМ, 7 вересня між Україною і Росією відбувся масштабний обмін утримуваними особами.

 

Після цього, президент України Володимир Зеленський сказав, що домовленості з Володимиром Путіним щодо першого етапу завершення війни на Донбасі виконані.

 

В Україну в рамках обміну прибули 35 українців, серед яких політв’язні Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Володимир Балух, Роман Сущенко, Микола Карпюк, Станіслав Клих, Павло Гриб, Євген Панов, Артур Панов, Едем Бекіров, Олексій Сизанович, а також захоплені Росією біля Керченської протоки моряки.

 

Група Європейської народної партії, найбільша в Європарламенті, привітала Олега Сенцова та інших українців зі звільненням з російських в'язниць.

 

Керівництво ОБСЄ вітає обмін ув'язненими між Росією та Україною