Чистий четвер: ПЦУ вважає міфом прибирання в оселі

15:17, 29.04.2021
Чистий четвер: ПЦУ вважає міфом прибирання в оселі

Чистий четвер - про очищення душі, а не про прибирання. (Фото ПЦУ)

Християни східного обряду відзначають один з найважливіших днів на Страсному тижні - Великий, або, як його ще називають, Чистий четвер.

 

Церква цього дня вранці згадує Таємну вечерю Ісуса з учнями, а ввечері – Страсті Христові, Його останні години перед смертю. З вечірньої відправи віряни обережно несли «живий вогонь», або Страсну свічку. Її вважали надзвичайно помічною й запалювали під час молитви, коли виникали якісь життєві негаразди.

 

Про це нагадує Україна молода у четвер.

 

Водночас, у Православній церкві України наголосили, що поширене в народі твердження про те, що Чистий четвер – це час для генерального прибирання є лише  міфом.

 

"Великий або Чистий четвер для віруючих християн – це не про генеральне прибирання власних помешкань, миття вікон, посуду чи прання. Це день очищення власної душі", – стверджують у ПЦУ.

 

І наголошують, що у цей день церква згадує подію – Тайну вечерю, під час якої Ісус Христос встановив Святе Причастя – таїнство, через яке вірні очищаються від гріхів та єднаються з Богом.

 

"Під час Тайної вечері Ісус також омив ноги своїм учням, показавши тим самим приклад братської любові, жертовності та служіння ближньому. Тож чистий четвер зветься таким не через буквальне його розуміння (що необхідно влаштовувати прибирання осель або омиватися водою), а тому, що люди у храмах сповідаються і причащаються, очищуючись від гріхів", – пояснюється на сторінках ПЦУ в соцмережах.

 

Тому замість акценту на прибиранні церква закликає прийняти причастя, а ввечері відвідати відправу з читання дванадцяти уривків з Євангелія, що розповідають про страждання Ісуса Христа та його розп’яття.

 

"Прибирання – це корисна і добра річ, але під час приготувань до Великодня не треба забувати про найважливіше – зустріти свято з чистою душею. Тож сплануйте провести Великий четвер так, щоби встигнути не лише прибрати своє помешкання, помити вікна чи спекти паски, а й з’єднатися з Господом у святій Євхаристії (причасті – Ред.)", – радять у Помісній церкві.

 

Нагадаємо, що у Чистий четвер також випікали паски. В Україні виготовлялося до сорока різних сортів пасок. Паски іноді називали бабами. Вони мали свою технологію виготовлення й випікання. Крім жовтих баб, які пеклися в четвер, були білі – їх випікали у п’ятницю і чорні – суботні.

 

Під час виготовлення пасок дотримувалися різноманітних дійств. Особливо пильнували, коли саджали паски в піч. Усіх, хто був у хаті, просили вийти на двір, «щоб не потривожити пасок».

 

Також у цей день прийнято ходити в лазню або приймати водні процедури вдома.

 

Як повідомляла "УМ", Православна церква України працює над уніфікацією церковних традицій, а також повертає ті традиції, які свого часу були «вкрадені» Росією.

 

Читайте також: Паска-королева. Найкращі рецепти великодньої випічки. 

 

                          Казкові пляцки-переможці: найвдаліші рецепти святкової випічки.