У другій декаді цього місяця українські підводні археологи спільно з американськими колегами досліджують стародавній корабель, що, навантажений амфорами, тисячу років тому ймовірно вийшов із Херсонеса до Царгорода, але за дев'ятнадцять миль від берега чомусь пішов на дно. Тепер він лежить на глибині 139 метрів, і його досліджують за допомогою підводних роботів, якими керують з українського дослідницького корабля «Фламінго» та німецького «Алліанс». Те, що відбувається на дні, науковці бачать на екранах.
Давню галеру знайшли минулого року. Тоді вчені виявили верхню частину палуби з кількома десятками плоскодонних амфор-глеків, що вціліли. Завдяки глибині, корабель зберігся майже в ідеальному стані. Що везли в амфорах і чому галера затонула — поки що не відомо.
На «Візантію-2007», так називається експедиція, завітав днями і Президент Віктор Ющенко. Він спостерігав за роботою науковців, а потім сам сів за пульт керування одного з підводних апаратів і підняв на поверхню одну з амфор. Загалом цього року на поверхню піднімуть 10 артефактів: керамічних виробів та уламків для аналізу й датування. Президент висловив готовність гідно оформити цю знахідку: «Я переконаний, це хороший початок великого, сильного національного музею, який проілюструє нашій країні, народу, людям усього світу одну з цікавих античних сторінок Чорноморського узбережжя», — сказав глава держави.
Сергієві Воронову, директору Департаменту підводної спадщини України, допомагає в дослідженні Роберт Баллард, американський океанограф, який 1985 року знайшов у Атлантичному океані легендарний «Титанік». Найсучасніше технічне обладнання, зокрема підводні апарати-роботи дистанційного керування RОVAUV та HERCULIS, надав Інститут археологічної океанографії Університету Род Айленд (США).
Дослідження такого роду проводяться вперше. Американський канал «Нешнл джіографік» знімає про них документальний серіал. Експедиція наближається до завершення, та професор Баллард розповів, що через рік дослідження візантійської галери поновлять, а до того часу виготовлять інструменти, необхідні для роботи з дерев'яними залишками стародавнього корабля.
ДО РЕЧІ
Як стало відомо «УМ», український дослідницький корабель «Фламінго», після ремонту перейменований на «Наутілус-Юг», вчора вночі був знятий iз курсу за 25 миль від мису Херсонес. За інформацією МНС, судно почало протікати. Німецький партнер «Наутілуса» — судно «Алліанс» наспіло вчасно й евакуювало 26 із тридцяти людей, що були на борту: науковців та членів екіпажу. Решта залишилися, аби допомогти буксирові «Механік Рєпін» відбуксирувати «Наутілус» до Севастополя.
Таким чином із десяти запланованих артефактів на поверхню підняли лише два, ще декілька перемістили з палуби візантійської галери на спеціальний поміст, де згодом збудують підводний музей.