Цього дня, 3 грудня, упродовж багатьох років світова спільнота, уряди різних країн згадують про проблеми людей із обмеженими можливостями. Україна теж уже традиційно долучається до відзначення міжнародного дня — хтось із українських інвалідів отримає продуктовий пакунок від міської влади, десь влаштують виставку творчих робіт чи концерт, організують «круглі столи», семінари. Поговорять про правову захищеність, проблеми освіти та працевлаштування інвалідів і забудуть про все це до наступного року — такі вже українські реалії. Із кожним роком українські інваліди не відчувають особливого покращення умов життя, вони не потребують жалю, яскравих акцій чи подачок, натомість кажуть: дайте нам нормальні умови життя, роботу, достойне ставлення з боку держави й суспільства, все інше ми зробимо самі. Сьогодні, за даними Міністерства праці та соціальної політики, в Україні мешкає понад 2,5 мільйона інвалідів, із них більше 150 тисяч — це діти віком до 18 років. І з кожним роком спостерігається тенденція до збільшення цієї цифри. Причини різні: це й екологія, низький рівень життя населення, травматизм на виробництві, ДТП, високий рівень захворюваності. В Україні щороку реєструють близько 160 тисяч онкохворих осіб (і майже 100 тисяч смертей від раку), на активну форму туберкульозу хворіє 103 тисячі людей, щорічно заражаються на сухоти близько 40 тисяч осіб, із них вмирає, за даними УНІАН, близько 10 тисяч хворих.
А найстрашніше, що інвалідність щороку в нашій державі «молодшає». Майже кожне третє українське немовля має відхилення від нормального стану здоров'я ще в пологовому будинку, хворіють молоді люди працездатного віку. Тому 3 грудня, Міжнародний день інвалідів, — це далеко не свято, це привід робити висновки на найвищому державному рівні. Нинішній уряд, як і попередні, запевняє, що опікуватиметься проблемами інвалідів. Міністр праці та соціальної політики Михайло Папієв каже, що у 2006 році на фінансування програм соціального захисту інвалідів із Державного бюджету України спрямовано понад 518 мільйонів гривень, тобто на 74 мільйони більше, ніж у минулому році. Вдосконалюється, мовляв, і законодавство, ухвалено Державну типову програму реабілітації інвалідів. Завдяки їй, повідомляє прес-служба Мінпраці, планується встановити гарантований державою перелік реабілітаційних послуг, технічних, допоміжних та інших засобів реабілітації. Вони надаватимуться інваліду безкоштовно або на пільгових умовах з урахуванням фактичних потреб, залежно від віку, статі, виду захворювання (каліцтва) та відповідно до індивідуальної програми реабілітації.
Наступного року планується змінити порядок забезпечення iнвалiдiв технічними та іншими засобами реабілітації, зокрема протезами, ортопедичним взуттям, спеціальним одягом. А ще — уряд обіцяє активніше дбати про працевлаштування осіб з особливими потребами. По-перше, інвалідам, починаючи з 18 березня 2006 року, після реєстрації їх як таких, що шукають роботу, надається статус безробітного, а з 1 січня 2007 року безробітним інвалідам надаватиметься також і матеріальне забезпечення відповідно до законодавства. За даними міністра, сьогодні в Україні працює близько 360 тисяч інвалідів, хоча про своє бажання знайти роботу заявили близько мільйона таких осіб.
Тим часом по всій Україні цими вихідними з нагоди Міжнародного дня інвалідів пройдуть різноманітні акції. Урочисті заходи відбудуться і в Києві за участі перших осіб держави. В Українському домі урочистості почалися ще вчора відкриттям експозиції «Система реабілітації інвалідів в Україні», виставки художніх творів, зроблених інвалідами. Запланований також, кажуть у Мінпраці, шаховий турнір серед інвалідів, вручення державних нагород, після чого відбудеться концерт народних і заслужених артистів України та художніх колективів за участі людей з особливими потребами.
У столиці люди з обмеженими можливостями до дня інваліда отримали більш предметний подарунок — квартири. Щоправда, пощастило лише 11 особам. Усім іншим інвалідам міська влада надасть, як повідомляє прес-служба КМДА, символічний подарунок та разову грошову допомогу в розмірі 50 гривень.