Новообрані депутати місцевих рад — поза законом?

12.04.2006

      Про те, що Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», м'яко кажучи, не зовсім відповідає Конституції держави, деякі політики та правники вже казали, але якось так обережно й невиразно, що тих розмов майже ніхто не почув. Хоча така невідповідність є кричущою, особливо там, де йдеться про обласні та районні ради.

      Стаття 140 Конституції наголошує: «Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради». Очевидно, що обласні осередки загальноукраїнських політичних партій ніяким чином не можуть представляти «спільні інтереси територіальних громад», тим більше якщо в деяких районах та містах іноді таких осередків може просто не існувати. Не кажучи вже про окремі села.

      Ще цікавіше виглядає ситуація із дотриманням другого розділу ст. 142 Конституції. Там, де йдеться про кошти. «Обласні та районні ради затверджують районні і обласні бюджети, які формуються з коштів державного бюджету для їх відповідного розподілу між територіальними громадами або для виконання спільних проектів та з коштів, залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів для виконання спільних соціально-економічних і культурних програм». За старої системи розподіл державних коштів між територіальними громадами принаймні проходив на очах у представників територіальних громад. Тепер узагалі незрозумілим є, хто з партійців яку громаду представляє. А якщо справа дійде до «коштів, залучених на договірних засадах iз місцевих бюджетів», то виявиться, що «договори» підписуватимуть від імені громад люди, абсолютно для них чужі.

      Поки всі вищенаведені міркування залишалися теорією, на проблему уваги звертали мало. Аж ось пройшли вибори, і теорія стала практикою. Зокрема для Луганщини.

      Як підрахували в обласній державній адміністрації, в Луганській облраді — цьому представницькому органі місцевого самоврядування — немає жодного представника територіальних громад Лутугинського, Антрацитівського, Краснодонського, Міловського, Новопсковського та Попаснянського районів. Територіальні громади міст Антрацита, Брянки, Первомайська, Рубіжного, Біловодського, Білокуракинського, Кремінського, Марківського, Новоайдарського, Сватівського, Слов'яносербського та Троїцького районів представлені в обласній раді лише одним депутатом кожна. Із числа обраних троє депутатів не мають узагалі ніякого відношення до територіальних громад Луганщини, оскільки є членами територіальної громади міста Києва. Водночас територіальну громаду міста Луганська в обласній раді представляють 70 депутатів iз 120 обраних, що становить 58 відсотків. «За таких обставин фактично порушується конституційне право більше як 235 тисяч членів територіальних громад на представництво їхнiх інтересів у обласній раді», — констатують в облдержадміністрації.

      Із відповідними цифрами голова ОДА Геннадій Москаль звернувся до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та Конституційного Суду.

      Крім області, Москаль згадує і райони: «Іншою проблемою є обрання за партійними списками до міських, селищних та сільських рад депутатів, які не є жителями відповідних адміністративно-територіальних одиниць та, відповідно, членами територіальних громад». Можливо, диктуючи ці рядки, Геннадій Геннадійович при цьому згадував свого запеклого «друга» Нестора Шуфрича, обраного до Одеської та деяких інших міських рад. Слід гадати, Нестор Іванович перебував у цілковитій упевненості щодо довічного свого нардепства. Однак «пролетів» над куполом Верховної Ради і тепер розмірковує, кому з «помаранчевих» обласних голів псуватиме нерви. Тьху-тьху-тьху, до Луганської міськради він не обирався.

      Перераховуючи всі ознаки невідповідності закону про місцеві вибори Конституції, голова Луганської облдержадміністрації звертається до Президента як гаранта додержання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина із закликом скористатися своїм правом на подання до Конституційного Суду задля визнання положень Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», що визначають порядок виборів депутатів місцевих рад, не встановлюючи обов'язкову умову щодо належності їх до відповідних територіальних громад, такими, що не відповідають Конституції України.

      Наскільки відомо авторові цих рядків, з подібними зверненнями до глави держави його прямi підлеглі ще не зверталися. В усякому разі історія Луганщини такого не пам'ятає.

      Цілком імовірно, що в такий спосіб Геннадій Москаль просто намагається відразу підвісити відверто ворожий йому «синьо-білий» депутатський корпус донедавна «червоної» області у стан правової невизначеності. Однак наведені ним аргументи мають надто серйозне юридичне підгрунтя і без врахування політичних розкладів. Особливо на Луганщині, де колишня влада залишила дуже важкий спадок. Цілком очікуване протистояння між обласною радою і головою держадміністрації великого оптимізму щодо подолання наслідків безконтрольного хазяйнування кучмівських «комсомольців» не викликає.

  • Львовом — з колядою

    Львів, який неофіційно називають культурною столицею України, уже не один рік виборює право називатися і Різдвяною столицею. До всіх різдвяних сюрпризів цього року долучиться іще один — пасажирів львівських трамваїв та тролейбусів протягом свят будуть тішити популярні різдвяні мелодії у виконанні улюбленців не лише львів’ян, а й усіх українців — «Піккардійської терції» та Павла Табакова. >>

  • Ірина Геращенко: ЄС налаштований на асоціацію завдяки «війні» з Росією

    Перший сесійний тиждень Верховної Ради після літніх канікул почався напрочуд мирно: без бійок, без блокувань, без фізичних ексцесів і морального тиску у форматі «опозиція vs влада». Депутатів примирила Європа. Точніше, євроінтеграційний напрям, що ним крокує Україна. >>

  • Віра Ульянченко: Обласна влада ні на кого не тисне і ні перед ким не плазує

    Представляти Віру Іванівну, певно, зайве. Її ім'я й по батькові (саме так — без прізвища) говорить саме за себе ще з тих часів, коли вона була першою помічницею Віктора Ющенка на початку століття. Навіть листи до неї, як розповідає сама Ульянченко, підписують просто: «Вірі Іванівні». І доходять.
    Про те, якою впливовою вона є, як поважає її думку сам В.Ю. і як запросто вона спілкується з найбагатшими людьми України, ходять легенди. Коли глава держави призначив Віру Ульянченко керівником Київської обласної держадміністрації, багато хто сприйняв це скептично: одні висловлювали сумніви в умінні Віри Іванівни «перекваліфікуватися» з «няньки Ющенка» в «губернатори», інші іронізували, називаючи це призначення «почесним засланням» подалі від Банкової. Відтоді минув понад рік, і голоси скептиків стихли. А легенди про впливовість Віри Іванівни анітрохи не потьмяніли.
    І ще ремарка: напередодні виборів брати інтерв'ю у партійного керівника області завжди складно — воно в будь-якому разі виглядатиме «піарним». Але, зрештою, коли ж владі й звітувати про свої успіхи, як не перед виборами? Як каже правдоруб Віра Іванівна, «виборець сам повинен у всьому розібратися». До речі, найулюбленіше її слово — «безперечно». >>

  • В'ячеслав КИРИЛЕНКО: Ми змогли повернути довiру людей

    «В «України молодої» диктофони добре пишуть?» — запитав Кириленко, щойно кореспондент «УМ» переступив поріг його кабінету в партійному офісі «Нашої України». «А що, — питаю, — ви зірвали голос?». Кириленко підморгує: «Почався виборчий тур».
    Наша розмова відбулася наступного дня після того, як десант «НУНС» повернувся з першого етапу виборчого туру, який проліг через Сумщину, Полтавщину та Кіровоградщину. А днем по тому «нашоукраїнці-самбісти» мали вирушити на Дніпропетровщину. Власне, наша розмова з Кириленком і почалася з того, як він оцінює старт виборчих турне. >>

  • Андрій Шкіль: Регіони — «діти» слухняні. Але нерозумні

    Якщо «Наша Україна» до останніх передз'їздівських днів тримала інтригу з виборчим списком, то Блок Тимошенко «вистрелив» іншим. «Списочники» БЮТ лишились у своєму попередньому складі, зате присутність з-поміж 103 депутатів V скликання (яких Юлія Володимирівна за відданість і стійкість залишила при кандидатській надії) особливого гостя — президента Європейської народної партії Вілфреда Мартенса — привернула загальну увагу. Мартенс приїхав не просто так — він запросив «Батьківщину» приєднатися до клубу ЄНП. Ця подія відразу потягнула за собою обговорення ідеологічного керунку, в якому рухатиметься БЮТ, відсунувши на другий план ініціативи, з якими виступала на з'їзді Тимошенко, не кажучи вже про інший актуальний аспект — стосунки БЮТ з колегами від «Нашої України — Народної самооборони». Втім на все свій час. Час підписувати спільні угоди і час їх виконувати. Або не виконувати. Наразі помаранчеві демократи обіцяють триматися разом, а що з того вийде — побачимо після 30 вересня. Поки що про внутрішні процеси всередині Блоку Тимошенко з «УМ» говорить депутат IV—V скликань, 14-й номер у виборчому списку БЮТ Андрій Шкіль. >>

  • Замiсть авантюр та полiтичної хитростi демонструйте власне бачення розквiту країни

    Учора глава держави спілкувався з журналістами, в тому числi вже традиційно — у прямому ефірі двох національних телеканалів. Президент вкотре відійшов від офіціозу, а заодно і похмурих владних кабінетів — зустріч з представниками ЗМІ знову проходила на «зеленій галявині» секретаріату. >>