Наприкінці минулого року німецька агенція ДПА повідомила про відкриття в Госеку, що на південь від Берліна (земля Верхня Саксонія), відреставрованої старовинної обсерваторії, яку використовували древні європейці, котрі ще не вміли ні писати, ні читати, для спостереження за зоряним небом. Це найстаріший такого роду об'єкт, споруджений нашими пращурами ще в кам'яну добу, приблизно сім тисяч років тому. Старовинну обсерваторію відкрили випадково 1991 року під час аерофотозйомок. Далекі предки користувалися нею для визначення найкоротшого дня року, коли, як вони вважали, літо перемагає зиму.
Завдяки відкриттю археологів та реставрації стародавньої обсерваторії, сучасні люди можуть дізнатися, як їхні предки розпочинали спостереження за небом. «Ми також дізналися, що астрономія існувала за кілька тисячоліть до появи цивілізацій більш високого рівня в долині Тигру та Євфрату», — заявив Франсуа Бертемес, директор Інституту доісторичної археології при університеті ім. Мартіна Лютера в місті Галле-Віттенберг. Обсерваторія була зокрема обладнана дерев'яним палісадом iз дубового дерева та трьома брамами. Відновлений тепер палісад навколо площі діаметром 75 метрів нараховує 2300 дерев'яних стовпів. У палісаді були великі отвори, які виконували роль приладів для спостережень. Завдяки брамам та «візирам» у колодах палісаду люди кам'яної доби могли цілком точно визначати найдовший та найкоротший дні року.
Бертемес наголошує, що спостереження за Сонцем у Госеку поєднувалися з тогочасними релігійними ритуалами, зокрема шлюбними та зарахування дітей до кола дорослих. Обсерваторія була й базарною площею, цвинтарем та місцем зібрань і виконання вироків засуджених до страти. На шести тисячах квадратних метрів обсерваторії археологи виявили кістки людей і тварин. Багато вчених уже охрестили старовинну обсерваторію «німецьким Стоунхенджем». До речі, обсерваторія в Госеку розташована лише за 25 кілометрів від так званого Himmmelsscheibe von Nebra («Небесного кола з Небри»), іншої старовинної обсерваторії, збудованої 3600 років тому, яку використовували для визначення з допомогою Сонця та зірок перших днів кожної пори року.
Обидві стародавні обсерваторії відкриті для відвідування туристами, які можуть побачити на власні очі, як працювали древні астрономи. Обсерваторія в Госеку збереглася найкраще з приблизно 150 подібних стародавніх астрономічних споруд, виявлених ученими до цього часу на території сучасних країн: Німеччини, Чехії, Словенії та Австрії. Це свідчить, що в ті часи на великих обширах Центральної Європи існувала одна велика розвинена культура.