Організовані та щасливі: як залучити малих виробників до системного ринку

05.12.2018

Розвивати у невеличких селах ефективний агробізнес у сучасних умовах стане можливим, тільки якщо вдасться вивести малих виробників на офіційний ринок.
 
Для цього зараз намагаються створити ефективне правове поле, що базуватиметься на вдалому європейському досвіді. Які першочергові кроки треба для цього зробити, обговорювали учасники експертного «круглого столу» «Залучення малих виробників до організованого аграрного ринку. Сучасний стан та стратегія для України».
 
Його організувало Міністерство аграрної політики та продовольства разом із представництвом Європейського Союзу в Україні та за підтримки Проекту ЄС «Підтримка впровадження сільськогосподарської та продовольчої політики». 
 
Участь у «круглому столі» була доволі представницькою, засвідчивши не формальну зацікавленість цією темою і її реалізацією всіх гіпотетичних учасників процесу. Окрім представників уряду, обговорити перспективну співпрацю прийшли голова Українського державного фонду підтримки фермерських господарств Юрій Апальков, президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Микола Стрижак, керівник сектору сільського господарства Представництва ЄС в Україні Крістіан Бен Хелл, керівник Проекту SAFPI Джон Міллнз, керівник групи сільського господарства Групи підтримки ЄС України Маркус Клінглер, представники Мінагрополітики, інших зацікавлених міністерств, КМУ, народні депутати України, європейські експерти, представники Проектів міжнародної технічної допомоги.
 
«Підтримка малих виробників та їх конкурентоспроможність дорівнює розвитку сільських територій та комфортному житті на селі. Ця проста формула успішно реалізовується в європейських країнах і має міцно закріпитися в Україні. Ми вже напрацювали низку законодавчих ініціатив, серед яких фіксація у відсотковому відношенні в бюджеті суми підтримки саме малих виробників, створення державних аграрних реєстрів та платіжного агентства, впровадження системи пільг та податкових стимулів для фермерів», — запевняє заступник міністра агрополітики Віктор Шеремета.
 
Важливу роль реєстрації малих виробників та діяльності сімейних ферм підтвердили представники ЄС, де впровадження такого механізму дало хороші плоди. За словами Маркуса Клінглера, реєстрація посилює комунікацію між виробниками та державою, підвищує довіру між ними, дозволяє визначити конкретні потреби виробників та розробити ефективну фінансову підтримку. А Джон Міллнз зазначив, що завдяки реєстрації та вагомій підтримці в Європі саме сімейні ферми є найпоширенішою формою господарювання: вони заповнюють ринки продукцією з доданою вартістю, спрощують вибір для споживача, дозволяють підтримувати традиційні та регіональні продукти, сприяють розвитку сільських територій, зберігають ландшафти та місця проживання за рахунок використання менш інтенсивних методів ведення сільського господарства.
 
За результатами «круглого столу» учасники запропонували серед пріоритетних дій уряду щодо надання державної підтримки на 2020-2025 роки визначити ключовим розвиток малих виробників та сімейних господарств. Представництво ЄС в Україні продовжить імплементацію заходів, спрямованих на розвиток сільських територій та підвищення конкурентоспроможності аграрної галузі і малих сільськогосподарських виробників.