Три дні у гетьманській столиці: Батурин кличе на фестиваль «Шабля»

20.06.2018
Три дні у гетьманській столиці: Батурин кличе на фестиваль «Шабля»

Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця». (Фото з сайта baturyn-rada.gov.ua.)

На три останні дні червня гетьманська столиця Батурин перетвориться на фестивальний майданчик.
 
Девізом цьогорічного фестивалю «Шабля», який проходитиме 28-30 червня, став вислів Івана Мазепи: «Же през шаблю маєм право».
 
Він був проголошений 300 років тому, але залишається актуальним дотепер. 
 
Логотип фестивалю оформив відомий український художник із Києва Володимир Таран, що використав стилізований козацький скоропис та палітру червоно-чорних кольорів, яка асоціюється з прапором українських націоналістів та має велике смислове значення. Є і шабля, а літера «Ш» виконана у формі тризуба. 
 
Програма фестивалю пропонує безліч активностей, концертів і розваг як для дорослих, так і для дітей. Саме тому відвідати Бтурин запрошують сім’ями. До речі, зона проведення фестивалю визначена місцем, де заборонено куріння та вживання алкогольних напоїв.
 
Упродовж трьох днів проводитимуть екскурсії, під час яких гості зможуть відвідати Цитадель Батуринської фортеці, Палац Кирила Розумовського й Будинок Генерального суду (будинок Кочубея).
 
Представлять різноманіття виставок, як-от: майстрів українського традиційного декоративно-прикладного мистецтва, національно-патріотичної літератури, сучасної військової техніки та стрілецького озброєння, світлин воїнів учасників бойових дій на сході України та наданих ними експонатів.
 
Для поціновувачів працюватиме літературно-поетична галявина, де відбуватимуться виступи й презентації відомих українських поетів та художників. Кобзарсько-лірницька сцена працюватиме 28-го, а кобзарсько-бардівська — 29 червня.
 
Любителям видовищ і лицедійств пропонують подивитися вуличну виставу театру української традиції «Дзеркало» «Мазепа Love-Story». Будуть і «Ніч на полонині», і «Сватання на Гончарівці». Вражатиме театр «Корифеї».
 
Деякі зміни у програму внесли непередбачувані обставини. Планувалося, що 29 червня ввечері відбудеться авторська презентація фільму Леоніда Кантера «Міф». Стрічку про Василя Сліпака покажуть, але показ стане вже вшануванням пам’яті не лише загиблого в АТО всесвітньо відомого українського співака, а й талановитого режисера , який пішов у засвіти. 
 
Працюватиме і нічний кінозал, у якому транслюватимуть сучасні українські фільми та класику. Одну ніч організують разом із фестивалем «Відкрита ніч» — Дубль 21 — 2018.
 
Організатори «Шаблі» підготували потужну музичну програму. Гурт «Тінь Сонця» виступить у п’ятницю. Нагадаємо, їхню пісню «Козаки» було обрано музичною візиткою Національної збірної України з футболу на Євро-2016. Цього літа співатимуть у Батурині й «КораЛЛі». Київський гурт «Хорея Козацька» виступатиме на Співочому полі в Кочубеївському парку. 
 
Виступ чернігівського ансамблю пісні і танцю «Сіверські Клейноди» відбудеться в суботу. Оркестр колективу має в репертуарі велику кількість номерів української традиційної музики майже усіх регіонів України, а балетна група у своєму репертуарі налічує велику кількість танців та балетно-хореографічних композицій.
 
Для багатьох магнітом стане концерт рок-бенду Kozak System, який брав активну участь у подіях Євромайдану і написав неофіційний гімн Української революції «Брат за брата». «Запалюватиме» і  гурт української традиційної музики «Варйон».
 
Другий день фестивалю названий «Визвольні змагання» і буде цікавий для тих, хто має бажання взяти участь у турнірі зі спортивного орієнтування та квесті «Стежками Конституції», а також оглянути військово-історичну реконструкцію.
 
Крім того, проводитиметься богослужіння в церкві Воскресіння Господнього та панахида біля пам’ятника Героям Батуринської трагедії 1708 року.
 
Показові козацькі «змаги» із залученням гостей та учасників фестивалю, підбиття підсумків змагань та визначення переможців відбудуться останнього дня.
 
Молодь може спробувати себе в дебатах на тему «Конституція, право та державотворення» або відпочити, сходивши на українську дискотеку.
 
Окрім основної програми, кожного дня працюватимуть майстер-класи, атракціони для дітей, ярмарок сувенірів та видавництв.
 
Буде представлена унікальна можливість здійснити політ на повітряній кулі та оглянути всі пам’ятки Батурина одразу: Палац Кирила Розумовського, Цитадель, Покровську церкву, Воскресенську церкву-усипальницю Кирила Розумовського, Будинок генерального судді Кочубея і пам’ятник Батуринській трагедії. 
 
Гості фестивалю зможуть зупинитися в наметовому містечку, що розташоване поблизу Майдану слави, і матимуть доступ до всіх зручностей, які надають організатори. Працюватиме зона харчування. 
 
Батурин у новому форматі відкриває сторінки своєї історії. Нагадаємо: засноване на початку XVII століття, місто швидко стало одним із ремісничо-торгових центрів Речі Посполитої.
 
Перейшовши під контроль Війська Запорізького під час національно-визвольної війни, перетворилось на сотенний центр, а у 1669-му стало гетьманською столицею.
 
Після переходу Івана Мазепи на бік шведського короля у 1708 р. було  зруйноване за наказом Петра І, потім відновлене й розбудоване за гетьманування Кирила Розумовського.
 
Ліквідація гетьманства 1764 р. загальмувала розвиток Батурина. У 1781-му Батурин став волосним центром і залишався у цьому статусі до 1918 року.
 
Організатори триденного свята історії та мистецтва — Батуринська міська рада, ОТГ та Національний історико-культурний заповідник «Гетьманська столиця» — запевняють: БатуринФест «Шабля» стане продовжувачем кращих традицій Козацького свята, але буде концептуально новим. Фест стане щорічним та орієнтованим, у першу чергу, на українську молодь.