«Скільки б ми не готували борщ, він не приїдається і не набридає. Навпаки, щоразу на кожному столі розквітає новими кулінарними відтінками, ароматами, нюансами, і кожна господа вносить у його рецепт щось своє. Це наша кулінарна і не лише кулінарна історія, яка тягнеться з глибини віків: добрий полумисок червоного борщу зі сметаною і зеленим кріпчиком — своєрідний український кулінарний «арт», — говорить про одну з головних страв українців ідейний натхненник і організатор всеукраїнського проекту «Фестиваль борщу» Юрась Красюк.
Улітку пан Юрій радить подумати і про зимовий борщик: щоб у холодну пору страва була такою ж ароматною і свіжою, як і зараз. Тобто, у кожної української родини має бути власноруч заготовлена влітку борщова заправка, і це не обговорюється, — вважає автор кулінарного проекту.
Отже, базовий рецепт борщової заправки про запас. На 20 банок по 0,5 літра потрібно 3 кг капусти, по 1,5 кг моркви і цибулі, 2 кг помідорів, 4 кг буряку, 300 г коріння петрушки, 800 г солодкого перцю, пучок зелені петрушки. Крім того, склянка 9%-го оцту, по 3 столові ложки солі й цукру, 0,5 ст. л. олії, 4 лаврові листки, 10-15 горошин чорного перцю, 5 горошин запашного перцю. Спочатку треба помідори обдати окропом, зняти з них шкірку і дрібно нарізати. У глибокій сковороді розігріти 300 г олії і злегка обсмажити буряк, нарізаний соломкою. Потім 10 хвилин потомити під кришкою на слабкому вогні. Перець очистити від насіння і нарізати соломкою. Ріпчасту цибулю нарізати півкільцями, а моркву і корінь петрушки — найдрібнішою соломкою, розміром із локшину. Капусту нашаткувати. Всі овочі разом із буряком з’єднати і перемішати. Додати подрібнену зелень петрушки, прянощі, сіль, цукор і олію. Все добре перемішати і тушкувати під кришкою 40 хвилин, періодично помішуючи, щоб овочі не пригоріли. Розкласти у банки. Простерилізувати 15 хвилин і закрутити.
Як відомо, у кожного кухаря є свій рецепт борщу — усе залежить від дрібниць. Індивідуальною може бути і заправка для борщу. Варто лише додати те, що ви найбільше любите: якусь спецію (може, куркуму) чи овоч (болгарський перець) або навіть фрукт (скажімо, сливи).
До речі, у минулі вихідні в Опішні на Полтавщині відбувся другий фестиваль «Борщик у глиняному горщику», що відроджує традиції приготування популярної української страви не в каструлях й іншому новомодному посуді, а обов’язково у глиняному. Господиня Катерина Піщаленко на цьому святі зготувала декілька десятків літрів традиційного полтавського борщу з галушками. Крім того, гості змогли продегустувати три інші види борщу: борщ пісний із карасями, зелений із куркою і традиційний український борщ із м’ясом.
«У традиційний український борщ, окрім звичайних інгредієнтів — картоплини, капустини, бурячка, морквини, м’ясця, засмажки із сальцем, потрібно вкладати душу, готувати з любов’ю і, звичайно, мати смак», — вважає пані Катерина.
Інша вправна опішнянська господиня, Любов Правденко, готувала незвичайний борщ із м’ясом і полуницею. На трилітрову каструлю вона бере 200 г м’яса, капусту і картоплю — за смаком. Коли все закипить, кидає від 150 г полуниці і вливає близько 200 мл томатного соусу.
Хай смакує українське!