Либонь, відтепер «друзі» українського Президента, які час від часу докоряли йому за наявність власності в анексованому Криму, зокрема Севастопольського морського заводу, можуть заспокоїтися. Наприкінці лютого самопроголошений уряд міста російських моряків на позачерговому засіданні ухвалив рішення про націоналізацію ПАТ «Севморзавод», 60% акційного пакета якого через «Банк Ротшильда» належать Петру Порошенку. А вже в понеділок по обіді підприємство оточила місцева «самооборона». Наразі там досі триває опис і підрахунок майна. На територію не пропускають не лише адміністрацію, а й орендарів приміщень, що займались там металообробкою.
Прикметно, що тему «прихватизації» заводу Порошенка стали мусувати в місцевій пресі ще з минулого літа — на догоду політичним амбіціям місцевих «ура-патріотів», які жадали бодай у такий нехитрий спосіб поквитатись із самим очільником «київської хунти». Проте згодом про «Севморзавод» якось забули. Допоки минулого місяця так само у місцевих ЗМІ не з’явився відкритий лист на ім’я президента Росії Путіна екс-спікера кримського парламенту і колишнього лідера республіканського осередку КПУ Леоніда Грача. Леонід Іванович вирішив скористатись ситуацією, аби нагадати про власну значимість, тому запропонував терміново забрати у «ворогів» стратегічно важливий для Севастополя об’єкт і встановити над ним державний контроль.
Утім те, як у підсумку кримська самопроголошена влада виконала це побажання, теж чомусь не задовольнило Грача. За його словами, розпорядження севастопольського «уряду» не має під собою правозастосовчого підґрунтя, відповідно ніяк не захищене перед прецедентними нормами, прийнятими Європейським Судом. «Я як юрист і свідомий громадянин не можу прийняти подібних нормативів. Дане питання необхідно було вирішувати в судовому порядку. У нашому законодавстві є норми, які дозволяють перетворити приватну власність на державну», — прокоментував ситуацію Грач інтернет-виданню «Крим. Реалії».
Натомість влада міста випромінює оптимізм. Обнадіяли колектив заводу, який нині налічує близько двохсот працівників, що їхні інтереси будуть враховані. Заводчани ж, у свою чергу, звернулись до керівників суднобудівної галузі РФ, аби ті на місці розробили план інтеграції і відродження підприємства. Щоправда, коли той план розроблять і, головне, — коли реалізують, ніхто не уточнює.
ДОВІДКА «УМ»
Севастопольський морський завод, колишнє Лазаревське Адміралтейство, заснований 1783 року. Найбільше суднобудівне підприємство має у своєму розпорядженні три сухі доки. У радянський час завод входив до числа світових лідерів із будівництва плавкранів. Проте поступово пiдприємство практично припинило виробничу діяльність: із 16 тисяч робітників на виробництвi станом на 2010 рік залишилося 200. За інформацією у пресі, у грудні 2010 року фонд Prime Assets Management, керуючий активами концерну «Укрпромінвест» Петра Порошенка, викупив 60% акцій Севастопольського морського заводу у кіпрської компанії Malter Enterprises Limited, підконтрольної відомому російському підприємцеві Костянтину Григоришину.