Перший день зими приніс українцям і черговий сюрприз від енергетиків – уже призабуті від кінця 90-х «віялові» відключення електроенергії. Тоді, як писала «УМ», це пояснювалося аварійним відключенням 3-го енергоблоку Запорізької АЕС і нестачею енергії. Однак блок відремонтували, а відключення світла триває. І, як з’ясувала «УМ», ця тенденція може зберегтися надовго.
8 грудня Національна енергетична компанія «Укренерго» за погодженням з Міністерством енергетики та вугільної промисловості України ввела для всіх енергопостачальних компаній країни графіки обмеження потужності, давши «добро» на відключення світла не лише для промислових підприємств, як декларувалося раніше, а й для простих українців. «До таких заходів довелося вдатися з метою збереження стабільної роботи електромереж і енергосистеми України. Дисбаланс між виробництвом і споживанням електроенергії утворився внаслідок відключення за аварійними заявками 28 енергогенеруючих одиниць на теплових електростанціях генеруючих компаній, які не входять до складу ДП «НЕК «Укренерго», з яких 19 відключено через низькі запаси вугілля на складах теплоелектростанцій генеруючих компаній (запасів вугілля на цих електростанцій вистачить від 2 до 10 днів роботи), а також через недостатність гідроресурсів для ГЕС», — пояснили «УМ» у прес-службі «Київобленерго», зазначивши, що «графіки аварійних відключень вводяться в дію та скасовуються розпорядженням диспетчера Центральної енергосистеми НЕК «Укренерго», тому проінформувати споживачів про такі відключення та передбачити їх тривалість заздалегідь, на жаль, неможливо».
Тим часом свої графіки відключення споживачів від електроенергії із детальним списком вулиць і будинків, які відмикатимуть від мережі, підготували місцеві обленерго в усіх областях. На думку експертів, світло відключатимуть протягом усієї зими, адже Україна не може так швидко компенсувати дефіцит вугілля, яке залишається на територіях, підконтрольних бойовикам «ДНР» та «ЛНР». «Оскільки в Україну не постачають вугілля з Донбасу, дисбаланс в системі доведеться впорядковувати тимчасовими вимкненнями електроенергії. Якщо подачу світла не обмежувати в піковий період, то Україна може мати великі проблеми з безпекою енергетичної системи в цілому», — прокоментував ситуацію, виступаючи на радіо «Львівська хвиля», директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. За словами експерта, українська енергетична система на 48% забезпечується атомними станціями, на 40% — тепловими, але теплові, на відміну від атомних, можуть нарощувати потужність, тому без них енергетика України обійтись поки не може.
Ще одним із виходів із ситуації є імпорт енергії. Минулої п’ятниці уряд видав розпорядження, згідно з яким Україна тимчасово купуватиме електроенергію в суміжних країн. Щоправда, в яких саме, поки офіційно не повідомляють.
ПИЛЬНУЙ!
Із настанням холодів мешканці квартир і будинків усе частіше почали користуватися електрообігрівачами, що у свою чергу призводить до перевантаження електромережі та підвищення ризику виникнення пожеж. У зв’язку з цим, служба 101 нагадує про небезпеку користування несправними електроприладами та розетками чи саморобними обігрівачами. «Ще страшніше, коли наодинці з ввімкненими електроприладами та печами, що топляться, залишають дітей», — застерігає служба з надзвичайних ситуацій.
«Не можна залишати обігрівачі увімкненими на ніч — навіть за наявності автоматичного регулювання будь-який електричний прилад, залишений без нагляду, становить небезпеку. Обігрівачі мають встановлюватися на вільному просторі, подалі від меблів та займистих предметів. Не можна їх розташовувати у проходах і місцях, де на прилади може щось упасти. Також не можна допускати перегріву обігрівача», — йдеться у зверненні, розповсюдженому прес-службою ДСНС.