Держави — учасники НАТО дійшли згоди щодо кандидатури майбутнього Генерального секретаря Північноатлантичного Альянсу. Чинного Генсека Андерса Фога Расмуссена, який відбув на цьому посту на рік довше планового чотирирічного терміну, 1 жовтня змінить на посту колишній норвежець Єнс Столтенберг.
Майбутній очільник НАТО, повноваження якого на початку вересня має підтвердити саміт Альянсу в Шотландії, має великий політичний досвід — майже 10 років він очолював уряд Норвегії. На посаду Генсека також претендував колишній глава італійської дипломатії Франко Фраттіні, а «неофіційно» серед потенційних кандидатів також називали главу МЗС Польщі Радослава Сікорського та міністра оборони Бельгії П’єтра де Крема. Вирішальну роль у голосуванні відіграло те, що кандидатуру Столтенберга публічно підтримали прем’єр–міністр Великої Британії Девід Камерон та високі представники адміністрацій США, Німеччини і Франції.
Єнс Столтенберг за освітою — економіст. Під час його перебування на чолі уряду у 2000—2001 та 2005—2013 Норвегія підтримала операції НАТО в Афганістані та Лівії. Норвезьке громадське телебачення NRK зазначає, що сильною стороною майбутнього Генсека є вміння досягати компромісів. «Тепер, коли відносини з Росією є найгіршими з часу закінчення «холодної війни», важливо мати такого Генсека, який буде здатен розмовляти з росіянами і не загострюватиме конфлікт», — вважає телеканал.
За традицією, командувачем військами НАТО є американець, а найвищу політичну посаду Генсека обіймає європеєць.
ДО РЕЧІ
Командувачу силами НАТО в Європі, генералові Філіпу Брідлаву, який мав виступити в Конгресі США, наказано достроково повернутися в Європу «у зв’язку з тривожною обстановкою на кордоні між Україною і Росією». Як повідомляє Бі–Бі–Сі, представник Пентагону назвав це рішення запобіжним засобом, пов’язаним із відсутністю «прозорості» у пересуваннях російських сил поблизу українського кордону.