У Національному Києво–Печерському заповіднику нещодавно відкрилася виставка «Українське Різдво у Лаврі», на якій представлено лялькові композиції заслужених діячів мистецтв України Романа і Дани Лунь. Художники називають цю виставку «втіленням мрії дитинства». Ляльки, одягнені у національні костюми з усіх куточків України, «ходять» iз вертепом та зіркою засніженими вуличками казкових сіл та містечок, колядують, сидять родиною за святковим столом iз традиційними дванадцятьма стравами.
Загалом у експозиціях представлено більше 70 ляльок. Одяг для них та новорічні костюми для дітей та дорослих, також представлені на виставці, пошила пані Дана, а всі деталі лялькових інтер’єрів, штучні ялинки, сніг, лялькові шопки виготовив пан Роман. Цi композиції художники створювали протягом 12 років, починаючи з 2006 року. «Тут є дуже багато тих усіх дрібних, але важливих речей національного побуту: i тарілочки, й вареники, і кутя, навіть ті ікони там на склі розмальовані чи підсвічники маленькі — усе це зроблено руками, дуже кропітка робота. На виготовлення однієї ляльки йде не менше місяця, щоб і вишити, і скомпонувати», — розповів пан Роман.
У Лаврі подібна виставка проходить уперше. Раніше свої різдвяні композиції Роман та Дана Лунь виставляли в США та Канаді i мали шалений успіх. На міжнародному фестивалі «Світел», де щороку митці у міні–композиціях представляють особливості святкування Різдва у різних народів, композиції «Свята вечеря», «Щедрий вечір» займали перші місця. Під час майстер–класів, які проводили у рамках виставки, маленькі українці з діаспори дізнавалися багато цікавих деталей про традиційне святкування Різдва в Україні, співали колядок, брали участь у виставах–містеріях.
Експозицію у Лаврі благословив намісник Свято–Успенської Києво–Печерської лаври Павел. «Кожен куточок нашої держави неповторний, має свої особливості. Так і людські сім’ї відрізняються між собою традиціями чи іншими особливостями. Люди можуть жити у різних краях, інколи навіть в чужих країнах, але їх завжди буде об’єднувати рідна земля, тепло батьківського дому та благословення церкви», — сказав вiн під час відкриття виставки. Задоволений і художник Роман Лунь: «Ми розмістилися фактично в церкві святого Миколая. Тому нашим колядникам тут дуже добре».
Виставка розмiщена у корпусі №25 Києво–Печерського заповідника і триватиме до 28 лютого.
А ТИМ ЧАСОМ...
Старовинна ялинка — у Музеї історії Києва
У музеї, що на вулиці Богдана Хмельницького, 7, відкрилася виставка під назвою «Спогади київської ялинки». Відвідувачі можуть побачити понад 300 експонатів, серед яких є ялинка початку ХХ ст., велика ретро–ялинка з іграшками 1950—60–х років, інтер’єрні новорічні куточки кінця ХІХ — початку ХХ століття, а також велику колекцію різдвяних і новорічних листівок початку минулого століття, в тому числі листівочки, виготовлені українськими художниками Василем Кричевським та Галиною Мазепою.
Виставка триватиме до 20 січня.