Довгий час понад п’ять тисяч експонатів зберігалися у двокімнатній квартирі Віри Григорівни. Тільки цьогоріч, уже після смерті колекціонерки, вдалося облаштувати для експозиції окреме приміщення при міському краєзнавчому музеї Херсона.
Колоски з Байконура
Чи можна жити в музеї? Віра Писанська сама створила і фактично прожила своє життя в унікальному домашньому музеї. Ще замолоду вона стала «своєю» в «Зоряному містечку». Начальник Центру підготовки космонавтів імені Гагаріна Петро Климук щорічно присилав їй вітання з Днем космонавтики, вважаючи її почесним членом загону астронавтів. Закохана в космос жінка особисто знала родини Гагаріна, Леонова, Корольова, Ціолковського.
«За експонатами приватної колекції Віри Писанської можна детально вивчити історію освоєння космосу людиною, — розповідає «УМ» науковий співробітник краєзнавчого музею Олег Дьяченко. — Одних тільки пам’ятних підписів на фотографіях налічується понад 500. Є серед них автографи всіх радянських космонавтів і багатьох зарубіжних. А ось, мабуть, найбiльш незвичайний: «Ніл Армстронг 21 липня 1969, командир «Аполлона–11», перший із землян, який відчув під собою твердь іншої планети». Є в колекції Писанської і такий цікавий експонат, як колоски з Байконура. От як згадує у своєму щоденнику Віра Григорівна той день, коли їй пощастило стати їх володаркою: «Я побачила це диво, коли побувала в гостях у матері Сергія Павловича Корольова, коли мене запросили на 90–річний ювілей цієї мудрої жінки. Я її сама тоді запитала: «Маріє Миколаївно, що це за колоски?» Жінка відповіла: «Коли перші космонавти поверталися з космосу на Землю, то зривали в степу ці колоски і давали на згадку моєму Сергійкові». Тоді я попрохала: «Будь ласка, дайте мені хоч малесеньку гілочку», — надивитися не можу: це ж їх торкалися руки людей, перед якими я завжди схиляла голову!».
Листування з Гагаріним
Коли в 1961 році по радіо вперше передали новини про те, що людина полетіла до зірок, Віра Григорівна вирішила, що має побачити цю людину. Вона, тоді ще студентка медучилища, написала листа космонавту й додала своє фото. Так, напевне, робили мільйони її ровесниць, закоханих у Гагаріна. Вірі Григорівні пощастило — вона отримала відповідь! Це була не стандартна відписка, відчувалося, що проста українська дівчина зуміла викликати першого космонавта на відвертість. Переписка тривала довгий час. Після загибелі Гагаріна, Писанська продовжувала листуватися з його матір’ю. Вона підтримувала жінку, писала їй про те, що її син — дивовижна людина, яка відкрила всьому світу дорогу в небо. З матір’ю Гагаріна вона неодноразово зустрічалася в Москві. «На подив проста й відкрита жінка, — згадує Ганну Тимофіївну сама Писанська у своїх спогадах. — Саме від матері Гагарін успадкував цю загадкову посмішку, яка притягувала до себе мільйони людей».
За спогадами онуки Оксани, щоранку Віра Григорівна починала з обходу своєї колекції. «Бабуся обов’язково зітре пил iз бюста Гагаріна і не забуде перекинутися з ним парою слів: «Доброго ранку, Юро!» — з теплом згадує Оксана. — Незважаючи на захоплення космосом, бабуся була глибоко віруючою людиною. Вона говорила, що людині ще належить пізнати багато чого, і що смерті немає. Є просто останній політ людини в космос»...
Свого часу жінка, незважаючи на фінансові труднощі, відмовилася продати експонати зі своєї колекції іноземним туристам. «Не можна торгувати душею!» — казала вона. Писанська до самої смерті залишалася справжнім фанатом космосу, хоча цікавість до її діяльності практично звелася навівець. Мрія «космічної бабусі» про облаштування музею космонавтики у Херсоні здійснилася лише через 20 років...