Рада розкритикувала польський закон про «бандеризм»

12:13, 06.02.2018
Рада розкритикувала польський закон про «бандеризм»

Верховна Рада ухвалила заяву про засудження ухваленням Сеймом і Сенатом Польщі так званого закну про "бандеризм", яким запроваджується кримінальна відповідальність за заперечення "злочинів українських націоналістів".
 
Відповідний проект постанови підтримали 242 депутата при мінімально необхідних 226, повідомляє кореспондент Укрінформу.
 
Рада визнала ухвалені польським парламентом законодавчі зміни такими, що суперечать демократичним цінностям і стратегічному партнерству країн.
 
"Ухвалені законодавчі зміни суперечать змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща, а також принципам, які були погоджені сторонами, серед іншого, у Декларації пам’яті і солідарності від 20 жовтня 2016 року", - йдеться у заяві.
 
При цьому наголошується, що у цій Декларації Верховна Рада України і Сейм Республіки Польща погодилися з необхідністю активізації неупереджених історичних досліджень та "стримування сил, які ведуть до суперечок в наших державах".
 
Серед іншого депутати закликали польську сторону до відкритості та конструктивності у подальшому розвитку двосторонніх відносин.
 
"Закликаємо Президента Республіки Польща скористатися своїми конституційними повноваженнями та спільно з Сеймом та Сенатом Республіки Польща повернути в українсько-польські відносини зваженість, раціональність та доброзичливість", - зазначається в заяві.
 
У документі зазначається, що в польському законі щодо заборони "злочинів українських націоналістів" дається "упереджене та антиісторичне визначення цього поняття, що відкриває шлях до маніпуляцій і посилення антиукраїнських тенденцій в польському суспільстві". Окрім того, народні депутати звертають увагу, що відвертий діалог, вільний обмін думками та академічна свобода опинилися під загрозою кримінального переслідування у зв’язку із прийняттям закону, "що є несумісне з демократичними цінностями".
 
Рада наголошує на необхідності збереження і передачі наступним поколінням "правди про дійсні, а не вирвані з загального контексту причини", які призвели до кровопролиття між народами в роки Другої світової війни та в інші періоди нашої історії і які мали трагічні наслідки для обох народів.
 
Також у заяві підкреслюється, що розпалювання конфліктів між традиційно дружніми українським і польським народами лежить в інтересах спільних ворогів Польщі і України, "якими були нацистський і комуністичний режим, а сьогодні – російський агресор і окупант".
 
Як повідомляла «УМ», Сейм Польщі 26 січня ухвалив закон щодо Інституту національної пам'яті, який, серед іншого, передбачає кримінальну відповідальність за пропаганду "бандерівської ідеології". Зокрема, закон стосується визначення "злочинів українських націоналістів" та організацій, що співпрацювали з Третім рейхом, а також можливості відкриття, відповідно до ст. 55 закону про Інститут національної пам'яті, кримінальних проваджень проти осіб, які заперечують ці "злочини".
 
У ніч на 1 лютого Сенат Польщі ухвалив відповідний закон. Він набуде чинності в разі підписання президентом. Президент України Петро Порошенко заявив, що цей закон не відповідає проголошеним принципам стратегічного партнерства між Україною та Польщею і містить категорично неприйнятні оцінки.